Złote algi bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb w Odrze. Minister Moskwa: „Hipoteza potwierdzona”

- 30 września, zgodnie z obietnicą, opublikowaliśmy raport dotyczący Odry. 36 tys. badań, 49 ekspertów z 17 instytucji z całej Polski, 260 stron. Raport potwierdza hipotezę o złotej aldze jako bezpośredniej przyczynie śnięcia ryb - napisała minister Anna Moskwa.

fot: Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze, w którym naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła szybko działająca toksyna wytworzona przez „złote algi”.

"Śnięcia nie spowodowały metale ciężkie, pestycydy, ani substancje ropopochodne. Z kolei masowy zakwit mikroglonów wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27oC i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów. Wnioski te wyciągnięto na podstawie wykonanych ponad 36 000 badań"

- przekazał resort.

"Zgodnie z ustaleniami naukowców śnięcie ryb w Odrze nie było procesem ciągłym, ale cyklicznym. Było obserwowane nie tylko w nurcie rzeki, ale również w zbiornikach wodnych, które mają połączenie z Odrą, np. w Jeziorze Bajkał oraz w starorzeczach, zastoiskach i kanałach, które mają połączenie z Odrą, w tym w Kanale Gliwickim"

- wyjaśnił. 

Pełny raport można znaleźć - TUTAJ.

Wyniki badań zostały przedstawione dzień przed tymi opublikowanymi przez Niemców, w którym nie udało się ustalić, co doprowadziło do śniecia ryb na Odrze. - Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy. Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi - podał portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo