Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Za nami VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej. To były niezwykłe trzy dni! ZOBACZ ZDJĘCIA

Ósmy Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Spale przeszedł do historii. Przez trzy dni klubowicze i wyjątkowi goście dyskutowali o istotnych sprawach dla Polski, walczącej Ukrainy i całego wolnego świata. Mówiono o suwerenności, reparacjach wojennych od Niemiec, ale też o współczesnych zagrożeniach.

Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Spale rozpoczął się od sportowych zmagań. O Puchar Klubów Gazety Polskiej rywalizowano w szachach, siatkówce, plażowej i badmintonie, z kolei o Puchar Prezesa Enei grano w tenisie stołowym. Niezwykłe emocje przyniósł pojedynek szachowy, w którym redaktor Tomasz Sakiewicz zmierzył się z marszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Schreiberem. Wygrał Sakiewicz!

VIII Nadzwyczajny Zjazd zainaugurowany został odśpiewaniem hymnu i krótką modlitwą prowadzoną przez ks. Jarosława Wąsowicza. Online z uczestnikami połączył się prezes Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński. 

- Spotykamy się na VIII Zjeździe Nadzwyczajnym. Zaczęliśmy organizować te zjazdy osiem lat temu, bo nigdy nie wystarczało czasu, by porozmawiać o sprawach klubowych. (...) Mam nadzieję, że ten zjazd wykorzystacie, by zadać ważne pytania zaproszonym gościom. (...) Jak sami wiecie, za rok czekają nas wybory fundamentalne, decydujące o przyszłości naszych dzieci, wnuków

- mówił szef Klubów Gazety Polskiej.

Pierwszy z paneli odbył się pod hasłem "Co dziś oznacza suwerenność?". Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz europoseł Ryszard Czarnecki w tym kontekście wskazali, konieczność m.in. rozwoju strategicznych inwestycji. W drugim panelu - "Ludobójstwo putinowskiej Rosji" - głos zabrał m.in. były ambasador Ukrainy w USA, Jurij Scherbak, który poruszył kwestię broni atomowej, zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Uczestnicy zjazdu obejrzeli też film Witolda Newelicza o tym, co dzieje się na Ukrainie - wywołał on ogromne poruszenie.

W dyskusji o rosyjskich zbrodniach europoseł Anna Fotyga mówiła z kolei o tym, jak ważna jest wola, którą pokazują Ukraińcy:

W tej chwili jest to rzecz zupełnie nieznana we współczesnym świecie. Ta miłość do ojczyzny, patriotyzm polegający na tym, że z bronią w ręku broni się swojego kraju. To jest przejaw tej woli, którą zafascynowany jest prezes Jarosław Kaczyński. 

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się od panelu klubowego, na którym swoje wystąpienia miały licznie przybyłe Kluby Gazety Polskiej. Niezwykle ciekawa dyskusja towarzyszyła panelowi dziennikarskiemu z redaktorami: Katarzyną Gójską, Michałem Rachoniem, Tomaszem Sakiewiczem, Olgą Doleśniak-Harczuk, Piotrem Lisiewiczem, Adrianem Stankowskim i prof. Piotrem Grochmalskim. 

- To, co my robimy od lat, szczególnie od 10 kwietnia 2010 r., to dawanie odporu rosyjskiej i niemieckiej propagandzie. To jest rzecz niedoceniana często, ale kluczowa dla bezpieczeństwa Polski, zachowania suwerenności niepodległości, ale i możliwości rozwoju - podkreśliła redaktor Gójska. 

Gościem specjalnym zjazdu była prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która podkreśliła, że "jesteśmy stabilną demokracją o bardzo dojrzałej tożsamości konstytucyjnej". Prezes Przyłębska odniosła się też oczywiście do obecnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i postawy niektórych sędziów. 

Zaczynam się, jako były sędzia, zastanawiać, czy sędziowie, oczywiście nie wszyscy, zatracili poczucie rzeczywistości i uznali, że ich niezawisłość realizuje się poprzez oderwanie się od społeczeństwa. Że są niezawiśli i mogą być panami nas wszystkich. Nie możemy na to pozwolić, bo sędzia jest naszym reprezentantem. My oddaliśmy im część władzy, sądowniczej, arbitralnej, by w naszym imieniu tę władzę wykonywali. W imieniu nas wszystkich, każdego z Państwa

- powiedziała. 

"Reparacje jako realne pojednanie" - to temat kolejnego z paneli na zjeździe. Redaktor Olga Doleśniak-Harczuk rozmawiała z prof. Andrzejem Przyłębskim oraz posłem Arkadiuszem Mularczykiem, który połączył się z uczestnikami zjazdu przez wideokonferencję. 

Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że do debaty w niemieckim parlamencie o reparacjach dla Polski może dojść "już niebawem". - Wszystkie polskie siły polityczne polityczne popierają nasze roszczenia, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia Niemiec. Myślę, że w bardzo bliskiej perspektywie jest wysłanie noty dyplomatycznej do rządu Niemiec z domaganiem się reparacji wojennych i odszkodowań - powiedział.

- Jeśli teraz głównym argumentem Niemców staje się teraz odległość czasowa, bo już te argumenty prawne są dosyć słabe, to trzeba przypomnieć, że Grecy są tyle samo lat po wojnie co my

- podkreślił z kolei były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski. 

Po dyskusji o reparacjach i koncercie Pawła Piekarczyka przyszedł czas na panel dotyczący polityki prorodzinnej. 

Wszystkie świadczenia społeczne, które zostały wprowadzone zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i seniorów, będą kontynuowane (...) Rozwój gospodarczy musi służyć temu, by była silna rodzina. I z tego kierunku na pewno nie zejdziemy - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Słowa minister Maląg skomentowała Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka:

Przyjęcie ważnej polityki skierowanej do społeczeństwa, stworzenie polityki dla rodzin, dla osób słabszych, starszych, które borykają się ze zmaganiami dnia powszedniego i rosnącymi cenami utrzymania, to jest najważniejszy kapitał, jaki można budować, czyli kapitał społeczny

Pojawił się też niespodziewany punkt programu. Z uczestnikami Zjazdu połączył się z Nowego Jorku ambasador Polski przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski.

- Sytuacja w ramach polityki międzynarodowej jest bardzo dynamiczna. Wiemy, że wszyscy ci, którzy na zachodzie opowiadali, że Rosja powinna stać się w pewnym momencie częścią umowy o bezpieczeństwie świata, powinni porzucić te mrzonki

- podkreślił.

Później, zgodnie z planem, swoje wystąpienie przed klubowiczami miał stały bywalec Zjazdów - wiceprezes PiS, marszałek senior Sejmu RP, przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Zapowiedział on zawiadomienie KRRiT w sprawie reportażu dotyczącego badania przyczyn tragedii smoleńskiej, odniósł się też do ostatnio głośnej sprawy: tweeta Radosława Sikorskiego. 

Jeżeli ktoś miał wątpliwości wtedy, gdy dyskutowaliśmy o kłamstwie smoleńskim i o zbrodni, jaką rolę w tej sprawie - i wielu innych - odegrał pan Radosław Sikorski, to niech popatrzy na ten jego tweet, w którym atakuje on Stany Zjednoczone, czyli broni Rosji, broni Putina, broni autorów tego właśnie, co się stało na Bałtyku 

To było niezwykle mocne wystąpienie Antoniego Macierewicza, a klubowicze nagrodzili je owacją na stojąco. 

W końcu dzień trzeci zjazdu - podsumowanie, msza święta w intencji Ojczyzny i zakończenie. To było kolejne owocne spotkanie patriotów w Spale, które pokazało, że środowiska związane z Klubami Gazety Polskiej są wciąż zmobilizowane i gotowe do kolejnych wyzwań. 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#zjazd Klubów Gazety Polskiej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo