Australia ogłasza nowe sankcje wobec Rosji. To odpowiedź na plany aneksji

Rząd Australii ogłosił nowe indywidualne sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na jej deklarację „aneksji” okupowanych terytoriów Ukrainy. O tym poinformowali minister spraw zagranicznych Penny Wong i prokurator generalny Australii Mark Dreyfus.

Sankcje zostaną nałożone na 28 rosyjskich urzędników (wśród których są m.in. mer Moskwy Siergiej Sobianin, prokurator generalny Igor Krasnow, pierwszy zastępca szefa sztabu Putina Siergiej Kirijenko) oraz przedstawiciele administracji okupacyjnej (Władimir Saldo, Jewgienij Balicki, Kirill Stremousow i inni).

Rosyjskie pseudoreferenda na okupowanych terytoriach Ukrainy są nielegalne i nie mają mocy prawnej. Obwody ługański, doniecki, chersoński i zaporoski są suwerennym terytorium Ukrainy. Aneksja przez prezydenta Putina jest nielegalna i wszelkie twierdzenia, że ​​te terytoria są teraz części Rosji są bezpodstawne i fałszywe

 – czytamy w oświadczeniu.

Australia zapowiedziała również, że przyłączy się do pozwu Ukrainy przeciwko Rosji za naruszenie Konwencji o ludobójstwie.

Kraj wezwał Federację Rosyjską do wykonania postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.

Przypominamy, że jako członek ONZ Rosja jest prawnie zobowiązana do podporządkowania się decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w każdej sprawie, której jest stroną

- napisano w oświadczeniu.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, Liga.net

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo