Ojczyzna espresso i cappuccino. Włochy świętują Międzynarodowy Dzień Kawy

Sobota jest obchodzona jako Międzynarodowy Dzień Kawy, szczególnie uroczyście zaś we Włoszech - ojczyźnie espresso i cappuccino. Inicjatorem tego globalnego święta jest Międzynarodowa Organizacja Kawy, założona w Londynie. Dzień ten świętuje się od siedmiu lat, by celebrować ten napój, ale i zwrócić uwagę na różne aspekty i problemy związane z produkcją kawy.

pexels

Jak wynika z sondaży 95 procent mieszkańców Włoch pije kawę. 73 procent osób w wieku powyżej 18 lat robi to regularnie. Jedna trzecia dorosłych Włochów deklaruje, że są jej zapalonymi miłośnikami.

W kraju, w którym codziennie w barach serwuje się miliony filiżanek espresso, cappuccino i macchiato, tegoroczne święto postanowiono uczcić w sposób szczególny. Od Triestu na północy po Sycylię na południu przygotowano całą serię inicjatyw, których celem jest promocja kandydatury włoskiego espresso na listę dziedzictwa ludzkości, ogłaszaną przez UNESCO. Inicjatorem zbiórki podpisów pod tą kandydaturą jest ruch Rytuał Kawy.

W Międzynarodowym Dniu Kawy można będzie zwiedzić najsłynniejsze historyczne włoskie kawiarnie, między innymi Caffe Florian na placu Świętego Marka w Wenecji.

W Rzymie specjalne rodzaje kawy oferować będzie znany lokal znajdujący się obok siedziby parlamentu. W Neapolu kultowym miejscem spotkań "kawoszy" jest Gran Caffe Gambrinus.

Przy okazji przypomina się, że coraz wyższe rachunki za energię wywindowały także ceny kawy. Za espresso podane przy barze trzeba zapłacić nawet 1,30 euro.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo