"Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie". Zakończono budowę zapory

Migranci, a konkretniej białoruskie służby, będą musiały wykazać się nie lada kreatywnością, aby nielegalnie wedrzeć się na terytorium Polski. Jak przekazał rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn - zakończona została budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią.

Twitter/Stanisław Żaryn

"Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie"

– napisał Żaryn w sobotę na Twitterze.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, jest odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Operacja hybrydowa trwa

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na tej granicy, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Jak informuje Straż Graniczna, nielegalni migranci wciąż próbują forsować naszą granicę. Tylko w piątek przedostać się z Białorusi do Polski próbowało 29 cudzoziemców.

SG podała na Twitterze, że wśród osób, które próbowały się przedostać do Polski byli m.in. obywatele Algierii i Erytrei. Nie podano szczegółów tych prób.

Mundurowi poinformowali też o zatrzymaniu kolejnego kuriera - Ukraińca, który przewoził sześć osób, obywateli Egiptu i Syrii.

Straż Graniczna podsumowała też miniony miesiąc. We wrześniu odnotowano blisko 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. SG dla porównania podała liczbę prób z września ubiegłego roku, było ich wtedy ponad 7,6 tys.

Natomiast - jak informowano wcześniej - w lipcu i sierpniu tego roku polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#operacja hybrydowa łukaszenki #nielegalni migranci #Stanisław Żaryn

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo