Na Łotwie trwają wybory parlamentarne

Według najnowszych sondaży, to centroprawicowa partia Nowa Jedność, zyska największe poparcie Łotyszów w rozpoczętych dziś wyborach parlamentarnych. Badania pokazują jednak, że nowy parlament będzie rozdrobiony, gdyż nie widać bezkonkurencyjnego lidera. Próg wyborczy może przekroczyć pięć partii.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Tegoroczne wybory mogą przynieść różne niespodzianki w związku z tym, że poparcie dla partii jest na relatywnie niskim poziomie, a wielu wyborców jest niezdecydowanych - uważa politolog Filips Rajevskis, cytowany przez agencję LETA.

Z sondaży wynika, że nowy parlament będzie jeszcze bardziej rozdrobniony niż obecny; większość partii, które przekraczają próg wyborczy, cieszą się poparciem na podobnym poziomie

- podkreśla politolog Juris Rozenvalds, cytowany przez portal publicznego nadawcy LSM. Ekspert prognozuje trudności w formowaniu przyszłego rządu.

Według najnowszego badania ośrodka SKDS wynoszący 5 proc. próg wyborczy przekroczyć może pięć partii. Na pierwszym miejscu z ok. 13 proc. uplasowała się centroprawicowa Nowa Jedność. Na drugim miejscu znalazł się Związek Zielonych i Rolników, obecnie będący w opozycji. Kolejne trzy pozycje w badaniu zajęły: prawicowe Zjednoczenie Narodowe, założona w tym roku koalicyjna Zjednoczona Lista i Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda", która, jak się uważa, reprezentuje interesy ludności rosyjskojęzycznej.

Rosyjskojęzyczni mieszkańcy stanowią około jednej czwartej populacji Łotwy. Jak podkreślił w Programie 4 Łotewskiego Radia Rajevskis, wśród rosyjskojęzycznych wyborców panuje dosyć duża apatia w związku z tym, że partie, na które zazwyczaj głosowali, nie mają praktycznie szans, by być u władzy.

O 100 miejsc w Sejmie walczy ok. 1,8 tys. osób z 19 list. Najstarszy kandydat ma 92 lata, a najmłodszy - 21. Lokale wyborcze otwarte są w godzinach 7-20 czasu miejscowego (6-19 w Polsce). Do głosowania uprawnionych jest ok. 1,5 mln z 1,9 mln mieszkańców kraju - informuje LSM.

CERT.lv, instytucja reagowania na incydenty dotyczące bezpieczeństwa technologii informatycznych, ostrzega przed możliwymi atakami hakerskimi w dzień wyborów. Zapewnia jednak, że "system wytrzyma", a sfałszowanie wyników głosowania jest niemożliwe.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wybory #łotwa

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo