Pełna gotowość operacyjna 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

19. Lubelska Brygada Zmechanizowana została certyfikowana według najwyższych standardów NATO - przekazał w piątek dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik podczas święta 19. LBZ w Lublinie. Oznacza to, że dowództwo brygady osiągnęło pełną gotowość operacyjną.

Twitter/@Zelazna_Dywizja

Uroczysty capstrzyk z okazji święta brygady na pl. Litewskim w Lublinie rozpoczął się w piątek wieczorem od podniesienia flagi państwowej i odegranie hymnu RP, po którym przełożeni wręczyli żołnierzom akty mianowania, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Uroczystości przebiegały w strugach deszczu.

Obecny na uroczystościach gen. bryg. Szkutnik powiedział, że dokładnie siedem dni temu, po pomyślnym zdaniu egzaminu dojrzałości podczas ćwiczenia "Niedźwiedź-22" brygada została certyfikowana według najwyższych standardów NATO.

"Dowództwo 19. LBZ osiągnęło pełną gotowość operacyjną"

– podkreślił, zastrzegając, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie ponadprzeciętne zaangażowanie żołnierzy w trakcie wielu ćwiczeń, szkoleń i aktywności na poligonach w Polsce.

Następnie podziękował żołnierzom i pracownikom brygady za wzorową służbę, pracę i rzetelne wypełnianie obowiązków.

Dowódca 19. LBZ gen. bryg. Rafał Miernik przypomniał, że patronem jednostki jest jeden z najwybitniejszych dowódców września 1939 r. gen. Franciszek Kleeberg. "Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" jest naszą tożsamością, a naszym mottem jest dewiza "walczymy do końca". To jest nasza historia, nasz gen i nasza duma" - podkreślił.

Jak podał, żołnierze brygady mają doświadczenie służby w ramach PKW w Kosowie i Afganistanie, walki z pandemią Covid-19, wsparcia ochrony granicy państwa, zachowują wysoką dyspozycyjność. Ponadto, brygada konsekwentnie rozbudowuje swoje struktury, prowadzi rekrutacje i wdraża nowe techniki bojowe.

"Nasz ostatni rok, to również wysokie tempo szkolenia, doskonalenie w praktyce naszych umiejętności, wysoko oceniana współpraca w wymiarze narodowym i sojuszniczym. To wzorowe oceny w ćwiczeniach "Suseł", "Żelazna brama", "Wydra" i "Niedźwiedź""

- wymienił dowódca brygady.

Stwierdził, że jednostka wypełniła swoje zobowiązania uzyskując certyfikat zdolności operacyjnej dowództwa brygady. Jak dodał, przed żołnierzami kolejne wyzwania, sprawdziany i oceny.

"Mieszkańcy województwa lubelskiego bardzo się cieszą, że wróciliście do Lublina i innych miast i miejscowości województwa, że jesteście na co dzień obecni i zapewniacie nam poczucie bezpieczeństwa wewnętrznego, ale przede wszystkim zewnętrznego"

- powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Podziękował żołnierzom za wsparcie mieszkańców w sytuacjach kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności na granicy polsko-białoruskiej.

Po wystąpieniach okolicznościowych odbył się apel pamięci, po którym żołnierze oddali salwę honorową, a następnie uczestnicy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odśpiewali "Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego". Uroczystości zwieńczyła defilada.

Formowanie 19. LBZ rozpoczęto w czerwcu 2019 r. Razem z m.in. 1. Warszawską Brygadą Pancerną i 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich wchodzi w skład 18. DZ, której dowództwo mieści się w Siedlcach.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NATO #Wojsko Polskie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo