Zmiana monarchy na monetach w Wlk. Brytanii. Od grudnia będzie na nich Karol III

Monety z wizerunkiem nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III zaczną stopniowo wchodzić do obiegu od grudnia - poinformowała w piątek Royal Mint, brytyjska mennica państwowa. Zaprezentowała ona też pierwsze nowe monety.

twitter.com/@RoyalMintUK

W piątek pokazano 50-pensówkę, która wejdzie do normalnego obiegu w grudniu i pamiątkową monetę o nominale 5 funtów z portretem zmarłej królowej Elżbiety II na rewersie, którą będzie można kupić od poniedziałku. Na początku 2023 roku do obiegu wejdą także monety o nominale jednego i dwóch funtów, a w dalszej kolejności pozostałe - 1, 2, 5, 10 i 20 pensów.

Na awersie wszystkich monet znajdzie się ten sam portret Karola III, którego autorem jest brytyjski rzeźbiarz Martin Jennings. Wizerunek został osobiście zatwierdzony przez nowego króla.

Zgodnie z tradycją, która nakazuje, by wizerunek monarchy był zwrócony w przeciwną stronę niż jego bezpośredniego poprzednika, Karol III patrzy na niej w lewą stronę. Podobnie jak poprzedni królowie, ale inaczej niż jego matka, Karol III jest na monecie bez korony. Wokół jego wizerunku znajduje się napis "CHARLES III - D - G - REX - F - D", czyli "Karol III, z łaski Boga, Król, Obrońca Wiary", oraz nominał monety.

Nowe monety będą funkcjonować w obiegu równolegle z tymi przedstawiającymi Elżbietę II - najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat. W Wielkiej Brytanii w użyciu jest ok. 27 miliardów monet z wizerunkiem Elżbiety II, a średni cykl życia monet to ok. 20 lat. Royal Mint produkuje około miliarda monet rocznie.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo