TYLKO U NAS! Uszkodzenie gazociągów na dnie Bałtyku. Polska prokuratura wszczyna śledztwo

Prokurator Generalny zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na terenie Morza Bałtyckiego i wycieku gazu, który jest efektem rozszczelnienia - dowiedział się portal niezalezna.pl.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczął śledztwo w sprawie dokonanych 26-28 września 2022 r. uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowała portal niezalezna.pl Prokuratura Krajowa.

Śledztwo będzie wielowątkowe, a prokuratorzy będą wyjaśniać, czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak, to w jakich rozmiarach.

Prokuratura wskazuje, że choć do uszkodzenia doszło na wodach stref ekonomicznych Szwecji i Danii, to skutki rozszczelnienia i wycieku gazu mogą rozciągać się także na polskie obszary morskie i tereny przybrzeżne. 

Polska prokuratura zajmie się również wyjaśnieniem, czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję.    

Czyny te zostały zakwalifikowane z art. 182 kk (zanieczyszczenie środowiska w dużych rozmiarach), art. 163 §1 pkt 3 kk (sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego w wielkich rozmiarach) w zw. z art. 115 § 20 pkt 3 kk (przestępstwa terrorystycznego w celu wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce RP).

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

gb,md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo