Z wymiany hrywien na złote skorzystało blisko 103 tys. obywateli Ukrainy

28 września 2022 r. nastąpiło końcowe rozliczenie z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) umowy wymiany hrywny (UAH) na polskie złote; do 9 września 2022 r. z możliwości tej blisko 103 tys. obywateli Ukrainy, którzy łącznie dokonali wymiany 728 mln hrywien na 98 mln złotych - poinformował NBP

pixabay.com/ ID 1082616

"W oparciu o ww. umowę, na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, w wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego w okresie od 25 marca do 9 września 2022 r. uchodźcy z Ukrainy, na określonych warunkach oraz po kursie ustalanym przez NBU, mogli dokonywać wymiany hrywny na polskie złote. Z takiej możliwości skorzystało blisko 103 tys. obywateli Ukrainy, którzy łącznie dokonali wymiany 728 mln UAH na 98 mln złotych"

- wskazano w komunikacie NBP.

Wyliczono, że średnia operacja wymiany miała wartość 7 tys. UAH (przy maksymalnym limicie 10 tys. UAH).

Według informacji banku centralnego wszystkie wymienione UAH zostały odprowadzone przez PKO Bank Polski do oddziałów okręgowych NBP, a następnie rozliczone po ustalonym przez NBU kursie wymiany. Cały zasób skupionych w ten sposób UAH został następnie sprzedany NBU przy zastosowaniu tego samego kursu.

"Tym samym wzajemne rozliczenia finansowe stron zaangażowanych w wymianę UAH na polskiego złotego na potrzeby uchodźców z Ukrainy zostały zakończone"

- podsumowano w komunikacie. 

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #NBP #Bank centralny

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo