Polska złoży wniosek o wprowadzenie maksymalnych cen gazu. "Mamy większość"

- Złożymy wniosek o włączenie maksymalnych cen na gaz do porządku obrad Rady - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że tę propozycję ostatnio poparło 15 państw UE.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / Magnascan

W piątek w Brukseli spotykają się ministrowie ds. energii i klimatu.

"Duże rozczarowanie, bo w tej propozycji, która pojawiła się na stole, nie ma nic na temat cen gazu. Ostatnio tę propozycję poparło 15 państw . Pod listem, który wspólnie przygotowaliśmy, jest również 15 państw. (...) Wiele państw nie złożyło swojego podpisu, ale również popiera tę propozycję"

- powiedziała Moskwa.

Dodała, że w tej sprawie w piątek rano odbyło się spotkanie.

"Liczyliśmy bardzo starannie i mamy większość. Dzisiaj, gdyby ( propozycja) znalazła się na stole, maksymalna cena na gaz znalazłaby poparcie większości państw europejskich bez zbędnych dyskusji. Będziemy na początku zgłaszać wniosek formalny o włączenie tego w porządek. Mamy gotowe propozycje"

- wyjaśniła minister.

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu.

Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo