Wyciek z gazociągu Nord Stream to poważny problem ekologiczny

Potężne wycieki metanu z gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego, zostały zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych i przeanalizowane przez naukowców – podała w piątek agencja Bloomberg.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Zdjęcia satelitarne zostały przeanalizowane przez powołane przez ONZ Międzynarodowe Obserwatorium Emisji Metanu oraz naukowców z hiszpańskiego Universitat Politecnica de Valencia. Stwierdzono, że wycieki na zdjęciach są większe niż podczas zeszłorocznej awarii instalacji gazowo-naftowej w Zatoce Meksykańskiej, kiedy wyciekło 400 tys. ton metanu.

Naukowcy jeszcze nie oszacowali skali wycieku metanu z Nord Stream. Zaznaczyli jednak, że promień bulgoczącego gazu skurczył się od 26 do 29 września z 700 do 520 metrów.

- Metan, największy składnik gazu ziemnego, jest silnym gazem cieplarnianym o 80-krotnie większym potencjale niż dwutlenek węgla

- poinformował Bloomberg.

Pierwsze informacje o wycieku z Nord Stream pojawiły się w poniedziałek; w czwartek Szwedzi poinformowali o czwartym wycieku. Jak zaznacza Bloomberg, Dania oszacowała, że rury gazociągu wyschną do niedzieli.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo