Kolejne próby nielegalnego sforsowania granicy

38 cudzoziemców próbowało w czwartek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. Sudańczycy - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano trzech kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Największa, licząca 32 osoby grupa, próbowała nielegalnie przekroczyć granicę na odcinku za którego ochronę odpowiada placówka SG w Płaskiej (Podlaskie) - podała SG w piątek rano na Twitterze.

Zatrzymani kierowcy, podejrzani o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy, to trzej Gruzini, którzy przewozili łącznie siedem osób - obywateli Syrii, Iranu i Afganistanu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wrześniu tych prób jest więcej; w tym miesiącu liczba ta przekroczyła już 1250 prób.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na tej granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo