Brak wsparcia dla Ukrainy zmniejsza wiarygodność Niemiec

Z badania przeprowadzonego przez sondażownię Kantar Public i niemiecki think tank Marshall Fund wśród 14 krajów świata wynika, że Niemcy są uważane za mniej wiarygodne niż rok temu. Zmiana wyników jest najbardziej zauważalna w Polsce, Turcji i USA. Autorzy wskazują, że rezultat najprawdopodobniej jest zależny od postawy Berlina wobec wojny na Ukrainie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rezultaty opracowania jednoznacznie wskazują, że Niemcy straciły zaufanie innych krajów.

„Można to wytłumaczyć niezdecydowaną postawą Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie”

– komentuje autorka badania Gesine Weber.

Wzrost nieufności do Niemiec jest szczególnie widoczny w Polsce. Na pytanie, czy RFN jest wiarygodnym partnerem dla ich kraju, tylko połowa ankietowanych Polaków odpowiedziała twierdząco. Nieufność Polaków wobec Niemiec wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 punktów procentowych.

„Polska jako kraj frontowy, graniczący z Ukrainą, dostrzega zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej ze strony Rosji. A Polacy nie są pewni, na ile w obecnej sytuacji mogą polegać na Niemczech. Ponadto długoletnia współpraca Niemiec z Rosją przy gazociągu Nord Stream 2 oraz wyczekiwanie na dostawy niemieckiej broni (dla Ukrainy) nadszarpnęły zaufanie Polski”

– wyjaśnia Weber.

Duża zmiana w postrzeganiu Niemiec jako kraju wiarygodnego odnotowano również w USA, Hiszpanii i Turcji.

„Utrata zaufania, zwłaszcza wśród niektórych najbliższych partnerów, jest znacząca”

– podkreśla Weber.

„Co ciekawe, z danych wynika, że Niemcy bardzo mocno wspierają Ukrainę. Jeśli wziąć pod uwagę pomoc wojskową, humanitarną i finansową, to według danych Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii z początku sierpnia Berlin zajmuje czwarte miejsce za USA, instytucjami UE i Wielką Brytanią” – mówi Weber. Jak dodaje, „szkody wizerunkowe zostały już wyrządzone”, i aby poprawić swoją reputację, „rząd federalny (Niemiec) powinien lepiej się komunikować”.

Reputacja Francji

Poziom zaufania spadł także wobec Francji. Według badania w Polsce 56 proc. respondentów uznało Paryż za wiarygodnego partnera – to o 11 punktów procentowych mniej niż przed rokiem.

„To wynika zapewne z kontaktów prezydenta Francji (Emmanuela Macrona) z głową państwa rosyjskiego (Władimirem Putinem). Nie do przyjęcia dla Polski było to, że Macron kontynuował ten dialog”

– ocenia Weber i podkreśla, że „zwycięzcami w skali zaufania okazały się kraje, które wcześnie i wyraźnie opowiedziały się w związku z wojną na Ukrainie – głównie Polska i USA”.

W Niemczech 44 proc. osób uważa Polskę za wiarygodną (wzrost o 12 punktów procentowych), USA jest wiarygodnym partnerem dla prawie dwóch trzecich respondentów (wzrost o 14 punktów procentowych). W Niemczech wzrosło także zaufanie do Wielkiej Brytanii.

Badanie „Transatlantic Trends” zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Kantar Public na przełomie czerwca i lipca. Wywiady przeprowadzano z mieszkańcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #wsparcie dla Ukrainy

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo