Maląg: Działamy, aby rodziny nie martwiły się o budżet

"Zależy nam na tym, by rodziny nie musiały martwić się o swój budżet. Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie rachunki za energię w przyszłym roku dla wielu gospodarstw pozostaną na niezmienionym poziomie" – skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sejm uchwalił w czwartek ustawę przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym – do pewnego pułapu zużycia – cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r.

Naszym obowiązkiem jest ochrona Polaków przed gwałtownymi skokami cen, które w największym stopniu dotykają przecież tych najuboższych. Ustawa, którą uchwalił Sejm, zapewnia, że rachunki za energię, mimo wielu niesprzyjających okoliczności, w przyszłym roku nie tylko nie wzrosną w sposób niekontrolowany, ale wręcz dla wielu gospodarstw pozostaną na niezmienionym poziomie, jeśli nie przekroczą one rocznego zużycia ustalonego w regulacji

 – wskazała minister Maląg.

Przypomniała, że "wprowadzono też pewną zachętę do oszczędzania – specjalny upust dla tych, którzy zaoszczędzą co najmniej 10 proc. energii".

Zależy nam na tym, by rodziny nie musiały martwić się o swój budżet. O to, czy uda im się za chwilę związać koniec z końcem. Do tego nie dopuścimy. Reagujemy już teraz. Chronimy polskie rodziny. Już wcześniej wprowadziliśmy dodatki do opału, by w żadnym polskim domu nie zabrakło tej zimy ciepła

 – dodała szefowa MRiPS.

Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zamrożenie cen energii #ceny energii #budżet #Marlena Maląg

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo