Kolejka przed zamkiem w Windsorze. By zobaczyć grób Elżbiety II - stoją w niej setki osób

Setki osób ustawiły się w czwartek w kolejce przed zamkiem w Windsorze, aby zobaczyć miejsce ostatniego spoczynku królowej Elżbiety II. Czwartek jest pierwszym dniem, w którym zamek i znajdująca się na jego terenie kaplica św. Jerzego są udostępnione ponownie do zwiedzania.

Twitter/MSZ_RP

Elżbieta II została pochowana 19 września w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI, która w latach 60. XX wieku została dobudowana przy prezbiterium kaplicy św. Jerzego. W tym samym miejscu pochowano także jej rodziców - Jerzego VI i królową matkę Elżbietę - oraz młodszą siostrę, księżniczkę Małgorzatę. W dniu pogrzebu Elżbiety II przeniesiono tam także trumnę z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która pozostawała w krypcie królewskiej w podziemiach kaplicy św. Jerzego.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w czwartek zarówno sama kaplica, jak i zamek, które po śmierci Elżbiety II zamknięto dla zwiedzających, zostały im ponownie udostępnione. Od rana przed wejściem ustawiła się kilkusetosobowa kolejka. Jak zwróciły uwagę brytyjskie media, jako pierwsze stanęły w niej Anne Daley z Cardiff i Grace Gothard z południowego Londynu - te same dwie kobiety, które były też pierwsze w kolejce do Westminster Hall, gdzie przed pogrzebem przez ponad cztery dni wystawiona była trumna z ciałem Elżbiety II.

Zamek w Windsorze jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok z wyjątkiem wtorków i śród, natomiast kaplica św. Jerzego - w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, zaś w niedzielę jest otwarta tylko dla uczestników nabożeństw. Odwiedzający kaplicę, w której pochowano Elżbietę II, proszeni są o to, aby nie zatrzymywać się tam dłużej niż na chwilę i by nie robić zdjęć.

Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo