Jak urządzić mały ogród? PRAKTYCZNE PORADY

Mały ogród wcale nie musi oznaczać skrawka ziemi bez wyrazu. Istnieje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem odnajdą się na małych przestrzeniach. Jak zrobić to mądrze? Jednym ze sposobów jest zagospodarowanie nie tylko płaszczyzny poziomej, ale też pionowej. Co sadzić w małym ogrodzie?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@toodlingstudio

Małe ogródki mogą stanowić prawdziwy azyl. Wszystko zależy od zagospodarowania takiego miejsca. Ważne są zapewnienie sobie odrobiny prywatności i nasadzenia roślin. O ile w przypadku większych ogrodów jest sporo miejsca do popisu, o tyle na małych powierzchniach szybko można przesadzić. Jak urządzić mały ogród?

Dobór konkretnych roślin powinien być podyktowany rozmiarami, jakie te rośliny osiągną w przyszłości. W przypadku drzew istotna jest nie tylko objętość korony (która zabierze sporo światła), ale też rozrost korzeni. Te, które zdominują dużą powierzchnię, mogą później zrujnować rabaty, ogrodzenie czy nawet fundament.

W przypadku krzewów zaleca się dobór takich, które nadmiernie się nie rozrastają. Jeśli chodzi o pnącza, warto postawić na te niezbyt bujne.

Urządzanie małego ogrodu

Nawet w najmniejszym ogrodzie można zasadzić drzewo. Wcale nie musi być w gruncie, z powodzeniem sprawdzi się duża donica. Sprawdzą się drzewa o koronach kolumnowych, kulistych czy przypominających parasole. Nadadzą wyjątkowego charakteru dla ogrodu, jednocześnie nie dominując pozostałych zasadzeń.

Jakie drzewo do małego ogrodu? Można postawić na modrzew, morwę białą bądź brzozę brodawkowatą. Wszystkim tym drzewom można nadawać kształt poprzez przycinanie. Przez swoje rozmiary idealnie wpasują się w całą kompozycję.

Jakie pnącza? To tu przechodzimy to idei zagospodarowania również powierzchni pionowych. Poza walorami estetycznymi, z powodzeniem zakryją niechciane widoki, zagwarantują pożądaną prywatność, tworząc zaciszne miejsce do relaksu. Gatunków jest cała masa. W doborze odpowiedniego pomogą pracownicy sklepów z roślinami.

A może żywopłot? Ta zielona zapora stanowi szczelny naturalny mur na granicy naszej działki. Niezależnie od wyboru gatunku, żywopłot można kształtować do woli. Żywopłot zapewni pożądaną prywatność, ale masywne naturalne ogrodzenie może przytłoczyć resztę. W małym ogrodzie warto więc postawić na zróżnicowaną roślinność na obrzeżach działki, zajmującej rozmaite piętra. To też wpuści więcej światła do ogrodu.

Podziel ogród na strefy. Nie muszą być rozległe. Do tego można użyć pergoli, dekoracyjnej ścianki działowej czy kawałka żywopłotu.

Warto zapamiętać! Optycznie powiększymy ogród dzięki przemyślanemu rozkładowi roślin. Kwiaty w chłodnych barwach dodadzą naszemu ogrodowi głębi, podobnie jak nasadzenia na wszelkich powierzchniach pionowych. Rośliny o dużych liściach posadź przy domu, drobniejsze zaś przy granicy działki. Podobnie jeśli chodzi o wielkość roślin - większe sadzimy przy domu, mniejsze w skrajnych punktach.

Można pokusić się też o nieco bardziej szalony pomysł. Małe ogrody chętnie przyjmą… lustra. Umiejętnie ustawione o wystarczająco dużych rozmiarach istotnie powiększy optycznie przestrzeń. Ramę lustra można ukryć w nasadzeniach na powierzchniach pionowych, tj. rozmaitych pnączach.

Mały ogród przedłużeniem domu

Gdy wyjście na ogród jest bezpośrednio z powierzchni mieszkalnej, warto z ogrodu zrobić swoiste przedłużenie domu. Można postawić na te same materiały wykończeniowe, kolory czy struktury. Mowa na przykład o tym samym gresie czy identycznych doniczkach.

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo