Żaryn: Pseudoreferenda to przestępstwa przeciwko integralności Ukrainy

"Pseudoreferenda nieuznawane przez nikogo, oprócz Rosji, to nielegalne działania - przestępstwo przeciwko integralności Ukrainy" - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn. Minister w KPRM ocenił, że pseudoreferenda przeprowadzone na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy to kolejny etap jej agresji militarnej.

commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123271487

"Od lutego Kreml używa działań wojennych, by zniszczyć państwo ukraińskie oraz dokonać ludobójstwa Ukraińców. Obecnie wykorzystuje działania administracyjne, by sankcjonować okupację i aneksję części Ukrainy przez Rosję" - ocenił.

Zaznaczył, że rosyjskie władze przeprowadziły pseudoreferenda, by użyć ich jako pretekstu do oderwania od Ukrainy części jej ziem.

Mamy do czynienia z dalszą częścią działań wojennych, choć realizowanych narzędziami administracyjnymi. Kreml chce ogłosić w najbliższym czasie przyłączenie do Rosji Doniecka i Ługańska oraz obwodów Zaporoża i Chersonia. Zrobi to zapewne w całych obwodach administracyjnych

 - uważa Żaryn.

Podkreślił też, że nieustanna walka informacyjna Rosji, która trwa wraz z prowadzeniem kolejnej operacji przeciwko Ukrainie, jest częścią działań wojennych.

Coraz częściej produkty informacyjne Rosji oraz jej narracja przedostają się do opinii publicznej na Zachodzie. Widać to również po sposobie opisywania pseudoreferendów organizowanych przez okupantów

 - stwierdził zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Podkreślił, że fikcyjne głosowania nie mają nic wspólnego z ideą i zasadami demokratycznych wyborów. Nie są także wyrazem woli mieszkańców obszarów, na których się odbyły - dodał. Tymczasem jego zdaniem sposób, w jaki niektóre media relacjonują to propagandowe przedstawienie, służy uwiarygodnieniu celów jego reżyserów z Kremla.

Prezentowanie pseudodemokratycznej, niezgodnej z prawem wyborczej farsy jako typowych dla świata demokratycznego referendów czy plebiscytów działa na korzyść funkcjonariuszy reżimu odpowiedzialnego za godne potępienia działania. Pseudoreferenda to spektakl propagandowy mający przekonać rosyjskie społeczeństwo, że mieszkańcy okupowanych terytoriów Ukrainy pragną włączenia do Federacji Rosyjskiej oraz że "specjalna operacja wojskowa" odnosi sukces

 - mówił Żaryn.

Wskazał, że nieuznawane przez nikogo, oprócz Rosji, przeprowadzone pseudoreferenda "to nielegalne działania stanowiące przestępstwo przeciwko integralności Ukrainy".

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Stanisław Żaryn #Rosja #Ukraina #pseudoreferenda

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo