Już jutro swoją oficjalną premierę będzie miała najnowsza gra karciana wydawnictwa Fabryka Gier Historycznych i Fundacji Niepodległości poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Okazuje się, że losy Żołnierzy Wyklętych przez wiele lat uparcie wypierane ze świadomości Polaków przez komunistyczne władze coraz częściej inspirują twórców.

Premiera „Bohaterów Wyklętych” będzie miała miejsce 13 września podczas koncertu Panien Wyklętych w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie.

„Bohaterowie Wyklęci” to czwarta gra wydawnictwa Fabryka Gier Historycznych. Gracze wcielają się w niej w dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i wspólnie wykonują misje skierowane przeciwko władzy ludowej. Aby pokonać komunistów, gracze będą musieli realizować tajne rozkazy, rozbijać wrogie jednostki i napadać na pociągi Urzędu Bezpieczeństwa. Mimo, że zadania będą wykonywali wspólnie, to każdy z graczy będzie pracował na własne konto – zwycięża ten, który zdobędzie najwięcej punktów chwały i dzięki temu zapisze się na kartach historii jako najlepszy dowódca oddziału Żołnierzy Wyklętych.

(fot. Fabryka Gier Historycznych; mat. pras.)

- Latem 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, czyli nielegalna władza wykonawcza w Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiona przez Józefa Stalina, przywódce Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wydał dyrektywę “O rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych na terenach wyzwolonych”. Tym samym Polskie Państwo Podziemne, reprezentacja legalnych władz Rzeczypospolitej, a w nim największe organizacje wojskowe, czyli Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, zostały narażone na represje ze strony nowo powstałej władzy komunistycznej, która sukcesywnie przejmowała kontrolę nad Polską. Kilka miesięcy po ogłoszeniu tej dyrektywy gen. Leopold Okulicki, ps. Niedźwiadek, ostatni dowódca Armii Krajowej, wydał rozkaz o rozwiązaniu tej organizacji i zwolnił żołnierzy z przysięgi. Inne oddziały zbrojne nadal podejmowały walkę z radzieckim okupantem. Stań na czele takiego oddziału i walcz o “Wolną, Niepodległa, Szczęśliwą Polskę!” - czytamy w opisie dołączonym do gry.

(fot. Fabryka Gier Historycznych; mat. pras.)

„Bohaterowie Wyklęci” to gra, która została wydana z okazji „Roku Żołnierzy Wyklętych” przez wydawnictwo Fabryka Gier Historycznych, przy współpracy z Fundacją Niepodległości. Jej premiera będzie miała miejsce już 13 września (piątek) 2013 r. podczas koncertu Panien Wyklętych w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie. Będzie tam można nabyć grę. Jak ustalił portal niezalezna.pl wszyscy chętni, którym nie uda się zakupić gry w piątek będą mogli jej szukać w sklepach z grami planszowymi od połowy miesiąca – wtedy to „Bohaterowie Wyklęci” trafią do sprzedaży detalicznej.

(fot. Fabryka Gier Historycznych; mat. pras.)
(Fabryka Gier Historycznych; facebook.com/pages/Fabryka-Gier-Historycznych)
Autorzy gry: Adam Kwapiński, Michał Sieńko
Ilustracje: Iga W. Grygiel, Radosław Jaszczuk, Ilona Sopuch
Wydawca: Fundacja Niepodległości, Fabryka Gier Historycznych
Długość gry: 30 - 60 minut
Liczba graczy: 2 - 4Fabryka Gier Historycznych to wydawnictwo specjalizujące się w grach planszowych, karcianych i bitewnych poświęconych tematyce historycznej. Tworzy gry, przy których można dobrze się bawić, spędzić wiele godzin z przyjaciółmi, a jednocześnie, dzięki mechanice i wyglądowi gier poznawać historię. Celem wydawnictwa jest niekonwencjonalne nauczanie i promocja historii. Fabrykę Gier Historycznych założyło dwóch doktorantów historii UMCS w Lublinie. Są oni miłośników gier planszowych i karcianych. Wydawnictwo tworzy gry docenione przez środowiska szkolne (nauczycieli, uczniów i rodziców), a z drugiej - przez krąg miłośników gier planszowych, którym zależy na grywalnych i solidnie skonstruowanych tytułach.