Turcja chce wzmocnić obecność wojskową na Cyprze Północnym

Prezydent Turcji - Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wczoraj, że Ankara wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym, jak Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w handlu sprzętem obronnym z Cyprem.

fot. President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115882033

W wypowiedzi dla telewizyjnego nadawcy CNN Turk Erdogan powiedział, że zniesienie ograniczeń było "niewytłumaczalne pod względem treści i czasu".

Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken zniósł ograniczenia w handlu obronnością dla Cypru na rok podatkowy 2023.

"Stany Zjednoczone, które zachęcają duet cypryjsko-grecki do kroków, zagrażających pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego, tą decyzją doprowadzą do wyścigu zbrojeń na wyspie”

– powiedział Erdogan.

"Będziemy stać z boku? Nie możemy"

- podkreślił turecki prezydent i dodał, że Turcja ma już na wyspie 40 000 żołnierzy, których zamierza wzmocnić bronią lądową, morską i lotniczą, amunicją oraz pojazdami bojowymi.

"Wszyscy muszą wiedzieć, że ten ostatni krok Ameryki nie pozostanie bez odpowiedzi i że zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności dla bezpieczeństwa tureckich Cypryjczyków"

– powiedział Erdogan.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Turcja #Cypr Północny #Stany Zjednoczone #Recep Tayyip Erdogan #wojsko

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo