Z OSTATNIEJ CHWILI

Ukraina: Dwie osoby zginęły w rosyjskim ostrzale rakietowym obwodu zaporoskiego • • •

Szwecja: dodatkowy czas dla lidera prawicy na utworzenie rządu

Lider bloku partii prawicowych oraz kandydat na premiera Szwecji Ulf Kristersson otrzymał dziś od przewodniczącego parlamentu dodatkowe dwa tygodnie na utworzenie rządu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/marsjo

Kristersson, reprezentujący liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partię Koalicyjną, po wyborach parlamentarnych z 11 września prowadzi rozmowy z przeciwną imigrantom partią Szwedzcy Demokraci, Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami. Wspólnie ugrupowania te mają 176 mandatów, czyli większość w 349-miejscowym parlamencie.

W środę polityk nie chciał zdradzić szczegółów negocjacji.

"Kilka osób prowadzi rozmowy równolegle w kilku obszarach"

- podkreślił Kristersson.

Komentarze w szwedzkiej prasie wskazują, że główną osią konfliktu jest zakres wpływu Szwedzkich Demokratów, którzy mają nie zasiadać w rządzie, ale popierać go w parlamencie. Ugrupowanie otrzymało stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego izby oraz ma szefować połowie komisji parlamentarnych.

Przewodniczący parlamentu Andreas Norlen przekazał w oświadczeniu, że Kristersson do 5 października ma zaprezentować częściowy raport z postępów w negocjacjach, a 12 października przedstawić ostateczny plan na rządzenie. Jeśli tak się stanie, następnym etapem będzie akceptacja kandydata na premiera przez parlament.

We wtorek ustępująca socjaldemokratyczna premier Magdalena Andersson przekazała, że w związku z podejrzeniem sabotażu na Morzu Bałtyckim, polegającym na uszkodzeniu gazociągów Nord Stream, jest w kontakcie z Kristerssonem. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wybory #Szwecja #prawica #rząd

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo