Do końca roku PGE sprowadzi do Polski 8 mln ton węgla. Prezes spółki ujawnił szczegóły

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski poinformował, że spółka od początku roku sprowadziła do Polski ok. 4 mln ton węgla, a do końca roku liczba ta wzrośnie do 8 mln.

twitter.com/Grupa_PGE

"PGE Polska Grupa Energetyczna za pośrednictwem swojej wyspecjalizowanej spółki PGE Paliwa, a także innych spółek realizuje konsekwentnie specjalne zadanie nałożone na naszą grupę, które ma na celu zasypanie tej dziury, która powstała na rynku węgla kamiennego w Polsce po ogłoszeniu embarga na import węgla z Rosji"

- zasygnalizował w środę w gdańskim porcie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego.

Jego wizyta zbiegła się z przypłynięciem do gdańskiego portu statku z kolumbijskim węglem. "W tej chwili rozładowywany jest statek z węglem z Kolumbii. Jego parametry są najbardziej zbliżone do parametrów węgla rosyjskiego, czyli tego najbardziej poszukiwanego przez klientów indywidualnych i ciepłownie" - wskazał Dąbrowski.

"Od początku roku sprowadziliśmy do Polski ok. 4 mln ton węgla"

- dodał. Zapewnił, że każdego miesiąca do polskich portów będą wpływały kolejne statki z ok. milionem ton węgla.

"Do końca roku do Polski sprowadzimy 8 mln ton, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia planujemy ok. 10 mln ton"

- poinformował Dąbrowski.

Prezes PGE podkreślił, że węgiel sprowadzany do Polski m.in. z Kolumbii jest wysokiej jakości. "Jest węglem o wysokiej wartości opałowej. Jest badany w porcie nadania i w porcie odbioru przez niezależne certyfikowane laboratoria" - stwierdził.

"Węgiel spełnia wszelkie parametry i jest najbardziej zbliżony do węgla rosyjskiego"

- ocenił Dąbrowski.

Zaapelował również do samorządów o to, by kupowały węgiel z PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

"Dzisiaj cena groszku, którą oferujemy, to ok. 2100 zł plus VAT. Natomiast miał sprzedajemy po ok. 1700 zł"

- powiedział prezes PGE.

Dodał również, że PGE uruchomiło sklep internetowy oraz infolinię, za pośrednictwem których można złożyć zamówienie. Minimalna wartość zamówienia to 25 ton.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo