Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Finlandia odnotowała 50 proc. więcej przyjazdów

W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez Władimira Putina mobilizacji na wojnę z Ukrainą, przybyło do Finlandii przez jej wschodnią granicę ponad 46 tys. obywateli Rosji – informuje fińska straż graniczna. Hotele w Karelii są pełne Rosjan, ale obecnie zdecydowana większość - 80 proc. - udaje się w dalszą podróż do innych krajów.

Zdjęcie ilustracyjne
pxhere.com

Odkąd 21 września w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, każdego dnia do Finlandii przyjeżdża ok. 5-7,5 tys. Rosjan - wynika z raportów oddziału Straży Granicznej Finlandii Południowo-Wschodniej, kontrolującej najbardziej oblegane przejścia w Karelii, skupiające ruch z okolic Petersburga.

W stosunku do poprzednich okresów, kiedy Rosjan przybywało po ok. 20-25 tys. tygodniowo, to wzrost o ok. 50-60 proc. Jednocześnie w drugą stronę, fińską granicę przekracza tygodniowo ok. 20-22 tys. obywateli rosyjskich, co jest wskaźnikiem utrzymującym się na stałym poziomie.

Jak podał karelski dziennik „Etela-Saimaa”, hotele i prywatne kwatery w przygranicznych miejscowościach są „pełne Rosjan”. Przebywają tam głównie mężczyźni podlegający służbie wojskowej oraz młode rodziny. Prasa donosiła też o byłych oficerach, którzy po ogłoszeniu mobilizacji natychmiast spakowali się i „ukryli w drewnianych domkach pośrodku fińskiej głuszy”. Najszybszym „ucieczka do Finlandii” miała zająć parę godzin.

Przejścia graniczne położone w północnej części Finlandii przekracza jedynie po kilkanaście-kilkadziesiąt osób dziennie.

Obecnie ok. 80 proc. przybywających przez wschodnią granicę Rosjan podróżuje przez Finlandię do innych krajów – przyznał szef straży granicznej Pasi Kostamovaara.

„To mówi samo za siebie, że Finlandia jest szlakiem tranzytowym do innych krajów”

– stwierdził generał w programie telewizji Yle.

Wzmożony ruch Rosjan widoczny jest nie tylko na lotnisku Helsinki-Vantaa, ale również w portach, z których można przedostać się promem do Estonii – wynika z raportów Straży Przybrzeżnej.

Ok. 55 proc. przyjezdnych posługuje się fińskimi wizami, reszta dokumentami uprawniającymi do wjazdów do innych krajów.

W najbliższych dniach fiński rząd ma ogłosić decyzję o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju dla Rosjan. Dopuszczony ma być jedynie przyjazd z ważnych powodów, np. rodzinnych czy zawodowych, ale już nie turystycznych. Nie chcemy, aby Finlandię postrzegano jako kraj tranzytowy dla tych, którzy posługują się wizami Schengen innych krajów

– mówił szef MSZ Pekka Haavisto.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo