Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Morawiecki w Kijowie: wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę • • • Piotr Żyła trzeci w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Wygrał Słoweniec Anze Lanisek • • •

Długa droga do Polski. Zespół z Lwowa będzie występował w siatkarskiej PlusLidze

Po raz pierwszy w historii w siatkarskiej PlusLidze wystąpi zagraniczny zespół - Barkom Każany Lwów z Ukrainy. "Długo staraliśmy się, aby tutaj trafić" – przyznał prezes klubu Ołeh Baran. Z powodu rosyjskiej agresji "Nietoperze" w tym sezonie ligowych rywali będą podejmować w Krakowie.

Ogłoszenie startu programu "Siatkówka łączy narody" w Krakowie
fot. Piotr Sumara/PLS

Klub Barkom Każany z Lwowa powstał w 2009 roku. Już cztery lata później zameldował się w ukraińskiej ekstraklasie, a potem czterokrotnie – w latach 2017-19 i 2021 - sięgnął po mistrzostwo kraju.

Wojna wymusiła przeprowadzkę

Rozmowy o przystąpieniu do rozgrywek polskiej PlusLigi toczyły się od dłuższego czasu. Drużyna mecze miała rozgrywać we Lwowie, ale po wybuchu wojny musiała poszukać sobie lokalizacji w Polsce. Wybór padł na Kraków, w którym według szacunków przebywa obecnie około 120 tysięcy Ukraińców. Dlatego mecze Barkomu Każany będą połączone z programem "Siatkówka łączy narody". Projekt ma pomóc w integracji lokalnej społeczności z uchodźcami z Ukrainy.

Będą mogli przyjść do hali, zaśpiewać swój hymn, przeżywać sportowe emocje

– podkreślił Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

Kraków siatkarską pustynią

Dla mieszkańców Krakowa goszczenie tej ekipy to także spora atrakcja. Stolica Małopolski, niegdyś prężny ośrodek siatkarski, od dawna stała się pustynią, jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Ostatnie mecze na poziomie ekstraklasy miejscowy Hutnik, który dwa razy był mistrzem Polski, rozgrywał 32 lata temu. Właśnie w hali na Suchych Stawach będą odbywać się spotkania lwowskiego zespołu.

To dla nas duże wyzwanie i zaszczyt, bo PlusLiga z każdym rokiem staje się coraz mocniejsza, czego dowodem są zwycięstwa Zaksy Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów. Długo staraliśmy się, aby tutaj trafić. Chcieliśmy grać oczywiście u siebie, ale tak wyszło, że musimy skorzystać z gościny Krakowa, który jest miastem bardzo podobnym do Lwowa

- powiedział prezes Baran.

Niespodziewany sukces na mundialu

Kadra "Nietoperzy" liczy 15 siatkarzy. W tym gronie jest trzech obcokrajowców. Turecki rozgrywający Murat Yenipazar poprzedni sezon spędził w Galatasaray Stambuł. Norweg Jonas Kvalen grał ostatnio w FC Tokio, a kilka lat temu był zawodnikiem AZS Olsztyn. Z kolei Słowak Julius Firkal w minionych rozgrywkach występował w Neftochimiku Burgas i został wybrany najlepszym przyjmującym bułgarskiej ekstraklasy.

Pozostali zawodnicy Barkomu to Ukraińcy. Czterech z nich: Dmytro Kanajew, Ołeh Szewczenko, Witalij Kuczer i Wasyl Tupczi wzięło udział w niedawnych mistrzostwach świata, gdzie reprezentacja Ukrainy niespodziewanie awansowała do ćwierćfinału. Jej selekcjonerem jest trener Barkomu - Ugis Krastins. Łotysz pracuje w lwowskim klubie od 2016 roku.

Zgodnie z regulaminem Barkom Każany będzie mógł powalczyć o medale mistrzostw Polski, jednocześnie opuści PlusLigę jeśli zajmie ostatnie miejsce na koniec fazy zasadniczej. Lwowski klub obowiązywać będzie reguła, że na parkiecie musi przebywać minimum trzech Ukraińców, podobnie jak w przypadku polskich graczy w pozostałych klubach.

 

 Źródło: pap, niezalezna.pl

#siatkówka łączy narody #PlusLiga #Barkom Każany Lwów

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo