Dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Co o nich wiemy?

Od kilku dekad wiadomo, że dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Okazuje się, że poszczególne grupy szympansów wypracowały własne sposoby – donoszą naukowcy na łamach "Royal Society Open Science".

pixabay.com/DaFranzos

Szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej wypracowały, w zależności od stada, różne rodzaje kultury materialnej w zakresie wytwarzania narzędzi.

Badania prowadzono na początku 2022 r. w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei. Naukowcy zbierali narzędzia kamienne, za pomocą których szympansy rozbijają orzechy. Następnie narzędzia były skanowanie do postaci trójwymiarowych skanów i porównywane ze sobą.

Zidentyfikowano sporą różnorodność narzędzi w zależności od regionu. Mogą to być np. narzędzia przypominające kamienne młotki i duże, nawet metrowej długości kowadła. Występują one powszechnie na danym terytorium, nosząc większe lub mniejsze ślady zużycia. O lokalnej odmienności narzędzi decydować może rodzaj dostępnego materiału, a także gatunku orzechów.

Wcześniejsze badania wykazały, że użycie narzędzi przez szympansy sięga ponad czterech tys. lat, o czym świadczą badania archeologiczne.

"Gdy zrozumiemy lokalne różnice w kulturze materialnej u szympansów w zakresie narzędzi kamiennych, otworzy to perspektywy dla przyszłych studiów z archeologii naczelnych"

– opisuje kierownik badań, Tomos Proffitt z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy).

Niewykluczone, że w ewolucji człowieka takie proste narzędzia poprzedziły pojawienie się metod wytwarzania narzędzi bardziej skomplikowanych. Badanie szympansów może zatem wnieść wkład w zrozumienie, w jaki sposób ludzie wytwarzali najstarsze narzędzia przed trzema mln lat.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo