Dzieci w łonie matki reagują na smak i zapach! Przełomowe wyniki badań

Naukowcy z Fetal and Neonatal Research Lab w Durham University z użyciem techniki 4D USG przeprowadzili obserwacje setek dzieci w łonach matek, aby sprawdzić, jak reagują na zapachy różnych, zjadanych przez mamy pokarmów. Ich obserwacje dają sporo do myślenia. Jak się bowiem okazuje, dzieci reagują na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych. W pierwszym na świecie tego typu eksperymencie badacze wykazali, że gdy matki spożywały wyciąg z marchewki, rozwijające się w ich łonach dzieci częściej miały uśmiechnięty wyraz twarzy, a przy wyciągu z jarmużu - grymas płaczu.

Zdjęcie autorstwa Leah Kelley z Pexels/pexels

Zespół naukowców z Durham Univeristy już wcześniej wykorzystywał tę samą technikę do badania reakcji dzieci na znaczące dla zdrowia zachowania matek, np. na palenie tytoniu oraz na stany ich psychiki, w tym depresję, lęk czy stres.

W nowym doświadczeniu mamy spożywały ekstrakt z marchewki lub jarmużu, a 20 minut później badacze wykonywali skany. Dzieci wyraźnie reagowały. Po spożyciu przez matkę ekstraktu z marchewki, twarze maluchów przybierały wyraz uśmiechu, a przy ekstrakcie z jarmużu - grymas płaczu. Naukowcy sądzą, że dzieci reagowały na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych.

To ważne informacje z punktu widzenia poznawania rozwoju człowieka.

Były już prowadzone badania, które sugerowały, że dzieci mogą czuć smak i zapach w łonie matki, ale opierały się one na wynikach testów prowadzonych już po porodzie. Nasz eksperyment jest pierwszy, w którym sprawdzono te reakcje przed narodzinami. Z tego powodu uważamy, że powtarzająca się ekspozycja na różne smaki i zapachy przed narodzinami może pomóc w ustaleniu się preferencji żywieniowych po narodzinach. Mogą one być istotne dla zaplanowania zdrowej diety i uniknięcia nadmiernej wybredności u dziecka, po odstawieniu od piersi.
- podkreśla Beyza Ustun, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Psychological Science”.

Badacze twierdzą, że wyniki dodatkowo przemawiają za znaczeniem zdrowej diety w czasie ciąży. Rozpoczęli też już kolejne obserwacje, aby dowiedzieć się, czy z pomocą przyjmowania przez matki odpowiednich pokarmów można wpłynąć na przyszłe preferencje żywieniowe dzieci.

Nie kryją też emocji związanych z badaniem. 

To było naprawdę niesamowite - widzieć reakcje dzieci na jarmuż lub marchewkę w czasie prowadzenia skanów i pokazywania ich rodzicom.
- opowiada Beyza Ustun.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo