Z OSTATNIEJ CHWILI

Co najmniej 15 zabitych i 27 rannych w zamachu bombowym w mieście Ajbak • • •

„Spiegel” ujawnia: CIA już latem alarmowała Niemcy o możliwych atakach na Nord Stream

Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim - pisze wieczorem niemiecki tygodnik „Spiegel”, powołując się na własne ustalenia.

By Berria egunkaria - https://www.berria.eus/albisteak/210328/ukrainako-mugan-harrera-laquoberoaraquo-errefuxiatuei.htm, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115758650

Rzecznik rządu RFN skomentował sprawę, oświadczając jedynie, że rząd „z zasady nie zajmuje publicznego stanowiska w sprawach dotyczących ustaleń wywiadu lub działalności służb wywiadowczych”.

Dzień po ujawnieniu wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, prowadzących z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, niemieckie władze wychodzą z założenia, że chodzi o ukierunkowany atak.

W poniedziałek w obu rurociągach stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek dużych ilości gazu – przypomina „Spiegel” i zaznacza, że ryzyko ataków na sieć rurociągów i instalacji biegnących po dnie Morza Bałtyckiego i Północnego „stanowiło powód do niepokoju jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę”.

Na całym świecie podwodne sieci przesyłowe są niezwykle ważne dla dostaw energii, ale także dla stabilności internetu. Jednak mimo ich znaczenia wciąż są słabo chronione przed atakami lub aktami sabotażu, co pokazał poniedziałkowy incydent

 – komentuje tygodnik.

„Na Bałtyku, ale także na Atlantyku, znajduje się krytyczna infrastruktura, taka jak rurociągi czy telekomunikacyjne kable podmorskie. Dzięki temu łatwo zgasić światło w kraju takim jak choćby Estonia” – skomentował kontradmirał Jan Christian Kaack w wywiadzie udzielonym tydzień temu dziennikowi „Welt”. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Spiegiel #Rosja #USA #CIA #Niemcy #Nord Stream

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo