Oczko wodne - wykonanie krok po kroku, konserwacja

Oczko wodne potrafi imponująco uatrakcyjnić nasz ogród. Aby cieszył oko przez większość roku, nie wystarczy jednak dół w ziemi wypełniony wodą. Potrzeba sporo nakładu pracy, by nasadzić odpowiednie rośliny oraz zadbać o żyjące w oczku ryby. Jak założyć oczko wodne w ogrodzie? Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

zdjęcie ilustracyjne/ pxhere.com/ CC0 Domena publiczna

Wykonanie oczka wodnego wcale nie musi być zlecane; możemy je wykonać samodzielnie. W odpowiednich sklepach można znaleźć cały asortyment, potrzebny do budowy i pielęgnacji oczka wodnego. Przede wszystkim należy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce. To nie jest bez znaczenia, bo oczko powinno znajdować się na obszarze choć częściowo zacienionym. Najlepiej, by słońce docierało do wody maksymalnie przez sześć godzin dziennie.

Budowa oczka wodnego - od czego zacząć?

Do wyboru jest albo gotowa forma polietylenowa, albo folia. W pierwszym wariancie kształt oczka wodnego będzie z góry narzucony, ściśle powiązany z kształtem formy. W przypadku wykorzystania folii, kształt oczka jest dowolny. Warto zwrócić uwagę na maksymalną szerokośc folii i od tego uzależnić szerokośc samego oczka - umożliwi to wówczas wykorzystanie jednej rolki, bez konieczności klejenia.

Na dnie wykopanego dołu należy ułożyć ok. 10-centymetrową podsypkę piaskową, po czym wyłożyć specjalną włókninę. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie folii przed uszkodzeniem od spodu. Jeśli w oczko wodne zamierzamy zarybić, te powinno mieć tzw. strefę głęboką, czyli ok. 120 cm głębokości.

Warto zapamiętać! Należy zachować ostrożność podczas zakupu folii. Zdarza się, że sprzedawcy proponują zakup zwykłej folii budowlanej. Ta nie nadaje się do oczka wodnego; może szybko zacząć przeciekać. Należy stawiać na produkty renomowanych marek. Specjalna folia do oczka wodnego będzie wytrzymała na uszkodzenia, elastyczna; producenci zazwyczaj dają na nią aż 10 lat gwarancji. Takie folie są dodatkowo odporne na promienie UV.

Jak wyposażyć oczko wodne?

Napełnienie wodą przygotowanego wcześniej otworu nie wystarczy. Do estetycznego zachowania oczka wodnego potrzebne są dodatkowe zakupy.

Bardzo ważne jest zachowanie tzw. równowagi biologicznej - analogicznie jak w naturalnych zbiornikach wodnych. Należy stale kontrolować pH wody. Najlepiej, by te mieściło się w przedziale 7,5-8,4. W dużych, naturalnych zbiornikach woda oczyszcza się „sama” – poprzez liczne rośliny i zooplankton. W przypadku oczka wodnego potrzebne będą filtry i regularne oczyszczanie mechaniczne. Tu pomóc mogą lampy UVC - emitujące światło, które zabija bakterie (również te pożyteczne).

Trzeba zadbać też o zapewnienie dopływu powietrza do wody. Można postawić fontannę bądź wodospad, ale można również wprowadzić do zbiornika rośliny podwodne wytwarzające tlen.

Dobrze napowietrzona woda będzie znakomitym środowiskiem dla ryb i roślin, zaś wprost odwrotnie dla glonów.

Fontanna w oczku wodnym

Oprócz tego, że będzie imponującym dodatkiem do oczka wodnego, odpowie też za pożądane napowietrzenie wody. Warto postawić na fontanny kaskadowe oraz te, które wytwarzają pianę. Opadająca po wyrzucie z fontanny woda uderza w taflę, skutecznie napowietrzając.

Na rynku dostępne są fontanny z kilkoma wylotami - np. górnym i bocznym. Należy pamiętać, że każda dodatkowa figurka bądź dysza spowoduje spadek ciśnienia wody w głównej fontannie. Na okoliczność kilku miejsc wyrzutu wody warto zwrócić uwagę na moc pompy tłoczącej wodę. Nie może być za słaba, wszak fontanna nie będzie zachwycać ani estetycznie, ani tym bardziej praktycznie (nie będzie w stanie odpowiednio napowietrzyć wody).

Oczko wodne - oświetlenie

Oczko może zachwycać także w nocy. W takim przypadku potrzebne będzie wykonanie wodno-świetlnej instalacji. Na rynku dostępne jest oświetlenie przeznaczone do montażu na dnie zbiorników wodnych czy lampy pływające.

Połączenie wody z oświetleniem nie jest proste. Nie chodzi o to, by widzieć bezpośrednio źródło światła, a efekt, jaki rodzi się z połączenia światła z wodą. Im lepiej przemyśli się cały schemat, tym bardziej imponująco będzie wyglądać załamywanie się światła w lustrze wody.

Oczko wodne - konserwacja

Samo wykonanie oczka wodnego będzie cieszyć oko, ale bez dalszej konserwacji szybko przysporzy problemów. To praca nieustanna, bo o każdej porze roku.

Pamiętaj, że:

  • wodna roślinność wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po zimie należy oczyścić oczko z gnijących pędów, latem zaś rośliny należy rozsadzać. Jesień to czas pozbywania się części żółknących i zasychających;
  • należy stale kontrolować poziom rozrostu glonów; należy zapobiegać ich nadmiernemu rozrostowi;
  • jeśli dookoła oczka rosną drzewa, jesienią warto rozłożyć siatkę nad oczkiem – ułatwi to późniejsze czyszczenie oczka z liści.
  • Mając oczko wodne, przydadzą się:
  • Nożyce do przycinania roślin (w przypadku dużych oczek przydadzą się teleskopowe przedłużenia rączek);
  • Chwytaki do wyciągania roślin posadzonych z dala od brzegu;
  • podbierak do ryb;
  • odkurzacz przemysłowy do pracy na mokro (po opróżnieniu wody z oczka, łatwiej wyczyścić dno z liści, resztek pokarmu czy odchodów ryb).

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo