Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu • • • Puchar Świata w skokach narciarskich w Ruce: po pierwszej serii Żyła czwarty, Kubacki szósty. Prowadzi Lanišek • • •

Premier Mateusz Morawiecki: Kończy się era dominacji rosyjskiej. Rozpoczynamy nową epokę

"Baltic Pipe to od dziś gazociąg wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju" - powiedział podczas otwarcia gazociągu Baltic Pipe premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
fot. Kancelaria Premiera

Otwierany gazociąg Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

- Dziś możemy rzec z pełnym przekonaniem: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami. Rozpoczynamy nową epokę: suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa

- powiedział premier Morawiecki. 

Szef polskiego rządu dodał, że bezpieczeństwo bierze się do współpracy, a Polska jest częścią NATO. - Wiemy doskonale, jak bardzo te nasze związki są ważne w obliczu wojny na Ukrainie - powiedział Morawiecki. 

Premier dodał, że Polska przez lata ostrzegała przed planami Kremla i niestety te ryzyka się zrealizowały. 

- Gazociąg bałtycki jest przeciwieństwem tego, co służyło planowi Putina. Dzisiejszy dzień jest podwójnie symboliczny - powiedział premier, mówiąc o współpracy rosyjsko-niemieckiej. "Nord Stream 1 to gazociąg, którym płynęła także ukraińska krew" - zaznaczył. 

Premier przypomniał, że politycy Platformy Obywatelskiej próbowali w trakcie swoich rządów związać Polskę z rosyjskim gazem na wiele lat. Ale w 2016 i 2017 roku rząd Zjednoczonej Prawicy wrócił do inwestycji i ją zrealizował. Morawiecki dziękował za to m.in. Piotrowi Naimskiemu, który był wielkim zwolennikiem tej inwestycji i aktywnie przy niej działał. 

- Musimy prowadzić działania w kierunku suwerenności, także energetycznej. Ten gazociąg będzie jej symbolem

- podkreślił Morawiecki.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Baltic Pipe

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo