Porachunki gangów w Szwecji? Rośnie liczba eksplozji

W Szwecji ponownie rośnie liczba eksplozji materiałów wybuchowych podkładanych przed budynkami mieszkalnymi. W ciągu ostatniego tygodnia miały miejsce cztery detonacje, w tym dwie w Sztokholmie. Policja wiąże wybuchy z porachunkami gangów.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

W weekend doszło do wybuchu bomby podłożonej pod balkonem w bloku w dzielnicy Soedermalm w centrum Sztokholmu. Poważnie uszkodzona jest konstrukcja budynku, mieszkańcy 20 lokali zostali ewakuowani i nie wiadomo, kiedy będą mogli wrócić. "W pierwszym momencie myślałem, że to wojna" - powiedział telewizji SVT jeden ze świadków.

Wcześniej w czwartek późnym wieczorem eksplozja zniszczyła klatkę schodową w budynku wielorodzinnym w Huvudsta pod Sztokholmem. Straty to m.in. powybijane szyby w 50 oknach oraz uszkodzone drzwi.

W wyniku eksplozji nikt nie odniósł większych obrażeń. Policja łączy ze sobą oba zdarzenia i prowadzi śledztwo w sprawie dewastacji mienia. Podejrzewa, że wybuchy są związane z porachunkami grup przestępczych. "Obie eksplozje miały miejsce w krótkim odstępie czasu" - podkreślił rzecznik sztokholmskiej policji Ola Oesterling.

W ciągu ostatniego tygodnia materiały wybuchowe uszkodziły także budynki mieszkalne w Astorp oraz Helsingborgu na południu kraju.

Pod koniec sierpnia w Sztokholmie w torbie pozostawionej w parku Kungstradgarden przy luksusowej restauracji Operakallaren policja znalazła bombę. W związku ze sprawą aresztowano trzy osoby, w tym 15-latka, który - według mediów - przywiózł materiał wybuchowy kolejką podmiejską z Jordbro.

Z policyjnych statystyk wynika, że w Szwecji w ostatnich latach spadała liczba wybuchów, gdy jednocześnie rosła liczba strzelanin. Najwięcej eksplozji, 133, miało miejsce w 2019 roku, w 2020 było ich 107, a w 2021 roku liczba ta spadła do 79 . W tym roku miały już miejsce co najmniej 72 detonacje.

Według kryminologa z Uniwersytetu w Malmoe Manne Gerella "liczba eksplozji zależy m.in. od konfliktów w środowisku przestępczym oraz dostępności materiałów wybuchowych". - Kilka lat temu popularne były bomby w termosach, jednak policja zatrzymała kilka osób i to źródło wyschło - podkreśla Gerell. Jak dodaje naukowiec, "bomby, najczęściej domowej konstrukcji, podkładane są raczej nie po to, by kogoś zabić lub zranić, ale zaszantażować lub zastraszyć osoby niebędące przestępcami".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Szwecja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo