Przepowiadający pogodę świstak przetrwał rosyjską okupację

Tradycyjnie przepowiadającym w lutym nadejście zimy świstak Tymko III ma się dobrze - informuje portal Meduza. Gryzoń mieszka w ukraińskiej wsi Nesteriwka, która była przez pół roku okupowana przez wojska rosyjskie.

Twitter

Tymko III wraz z ok. 30 innymi świstakami mieszka w stacji biologicznej charkowskiego Uniwersytetu im. Karazina. Położona ok. 75 km na południowy wschód od Charkowa Nesteriwka została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach inwazji pod koniec lutego i wyzwolona przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas wrześniowej kontrofensywy.

Przez cały ten czas zwierzętami zajmowało się dwoje opiekunów: Wołodymyr i Hałyna, którzy zostali ze zwierzętami - powiedział portalowi dyrektor stacji Wołodymyr Hrubnyk. To dzięki ich pracy wszystkie zwierzęta przetrwały, są zdrowe i mają się dobrze - podkreślił.

Teraz świstaki przygotowują się do zimowego odpoczynku, mam nadzieję, że w lutym Tymko III znów przepowie koniec zimy, jak przed wojną

- przekazał Hrubnyk.

Tymko III jest tradycyjnie budzony w pierwszych dniach lutego. Jeśli nie zobaczy swojego cienia, oznacza to szybkie nadejście wiosny, a jeśli go zobaczy - kolejne sześć tygodni zimy.

Dzień Świstaka stacja Uniwersytetu im. Karazina urządza od 2004 roku wzorem rytuału z amerykańskiego stanu Pensylwania, gdzie nadejście wiosny przepowiada najsłynniejszy świstak świata Phil.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo