Prawica górą! Sobolewski w Telewizji Republika: Najpierw Szwecja, teraz Włochy, a Ursula strzela fochy!

"Pani von der Leyen powinna zastanowić się, czy pełnić funkcję szefowej Komisji Europejskiej" - powiedział w programie "W Punkt" w Telewizji Republika sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, komentując wyniki wyborów we Włoszech i postawę szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Krzysztof Sobolewski i Katarzyna Gójska
fot. Telewizja Republika

Włoska centroprawica, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, otrzyma w ich rezultacie 235 miejsc w 400-osobowej Izbie Deputowanych i 112 w 200-osobowym Senacie. Dane te oznaczają, że centroprawica ze zwycięską partią Bracia Włosi Giorgii Meloni na czele będzie mogła bez problemów powołać rząd. W skład tej koalicji wejdą też Liga i Forza Italia oraz mniejsze ugrupowania.

Niektórym może się to nie spodobać. W ubiegły czwartek szefowa KE Ursula Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech. "Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier" - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa. Dodała także: "Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami".

Postawa von der Leyen była również omawiana w programie "W Punkt" w Telewizji Republika.

- Najpierw Szwecja, teraz Włochy, a Ursula strzela fochy. To, co powiedziała przed wyborami... Trudno nawet słowa na to znaleźć, to jest kinetyczny błąd. To wielbłąd! Pani von der Leyen powinna zastanowić się, czy pełnić funkcję szefowej Komisji Europejskiej

- powiedział Krzysztof Sobolewski w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską. 

Sekretarz generalny PiS podkreślił, że von der Leyen "tą wypowiedzią zbudowała kilka procent, podbudowała to zwycięstwo". 

- Na pewno poległ po wyborach we Włoszech i szwedzkich też, projekt Europy zjednoczonej pod przewodnictwem Niemiec. Tego projektu nie poprze nowy rząd szwedzki, a tym bardziej nowy rząd włoski. To pierwszy pozytyw. Oczywiście my byliśmy przeciwni temu i jeszcze kilka innych państw

- dodał poseł, zaznaczając, że "układ sił w Europie zaczyna się zmieniać". 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Włochy #wybory #Krzysztof Sobolewski

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo