ONZ reaguje na groźby Rosji. "Dość nuklearnego szantażu"

Epoka nuklearnego szantażu musi się zakończyć, żaden kraj nie jest w stanie wygrać wojny atomowej, a użycie takiej broni doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek.

flickr

- Dekady po upadku muru berlińskiego znów możemy usłyszeć potrząsanie nuklearnymi szabelkami (...) powiem jasno - epoka szantażu jądrowego musi się zakończyć 

- mówił Guterres podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconego rozbrojeniu nuklearnemu.

- Myśl, że którykolwiek kraj mógłby toczyć i wygrać wojnę atomową jest szalona. Jakiekolwiek użycie broni nuklearnej doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu (...) bez porzucenia broni jądrowej nie będzie pokoju

- podkreślił sekretarz generalny,

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w przemówieniu w środę, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, co wielu komentatorów uznało za słabo zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej.

Ostrzegliśmy Rosję, że użycie broni nuklearnej będzie miało dla niej katastrofalne konsekwencje - mówili w weekend w wywiadach doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Takie ostrzeżenia mieli wystosować wobec Moskwy także przedstawiciele innych państw NATO.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo