Leczeni na podłogach, preparatami z lat '60. ZOBACZ "szpital" Rosjan w Izium. Odkrycie pomoże w śledztwie

Ukraińska policja odkryła prowizoryczny szpital, w którym leczeni byli rosyjscy okupanci w mieście Izium. Rannym, rzekoma pomoc medyczna, udzielana była na podłodze w skrajnie niehigienicznych warunkach. Jednak, uciekając przed kontrofensywą sił ukraińskich okupanci zostawili tam swoje rzeczy, które mogą pomóc dosięgnąć ich przez sprawiedliwość.

Національна поліція України

Miasto Izium w obwodzie charkowskim zostało odbite z rąk Rosjan w drugim tygodniu września, a jednak wciąż ukraińscy mundurowi odkrywają kolejne pozostałości po Rosjanach. Tym razem policjanci wraz ze śledczymi zbadali "szpital", w którym okupanci "leczyli" swoich żołnierzy.

Rzekomej pomocy medycznej, Rosjanie doświadczali w piwnicy jednego z budynków. Z ustaleń śledczych, a konkretnie "biorąc pod uwagę ślady krwi", wynika, że ranni leżeli bezpośrednio na podłodze. 

"Odkryty „szpital” był w czasie okupacji obiektem zamkniętym: mogli tu wejść tylko rosyjscy żołnierze, którzy zostali ranni po spotkaniu z naszymi obrońcami."

- przekazują mundurowi.

Do wpisu, w którym ukraińska policja podkreśla "niehigieniczne warunki", dołączono materiały potwierdzające te słowa.

Ślad pozostał

Śledczy informują także, czym najprawdopodobniej leczono Rosjan. Jak przekazuje policja, "podczas oględzin kryminalni znaleźli materiały opatrunkowe, strzykawki, preparaty medyczne", jednak data ważności tych rzeczy sięga lat 50 i 60. Ponadto zabezpieczono ubrania ze śladami krwi i inne przedmioty, które pozwolą zidentyfikować okupantów.

"Wszystkie te rzeczy są dołączone do materiałów z postępowania karnego. I pomogą ustalić, kto i kogo „leczył” w tym „szpitalu”"

- zapewnia ukraińska policja.


Przypomnijmy, że liczące przed rosyjską inwazją około 45 tys. mieszkańców ważne strategicznie miasto Izium zostało zdobyte przez siły agresora na początku kwietnia, po trwających blisko miesiąc walkach. Wojska najeźdźcy wycofały się z Iziumu 10 września w wyniku ukraińskiej kontrofensywy.

W lesie w pobliżu wyzwolonej miejscowości odkryto skupisko grobów, w których odnaleziono 447 ciał. Jak powiadomił w piątek komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko, w wyniku prac ekshumacyjnych wydobyto stamtąd ciała 215 kobiet, 194 mężczyzn, 5 dzieci i 22 wojskowych. Oprócz tego znaleziono szczątki 11 osób, których płci na razie nie można określić.

 

 Źródło: npu.gov.ua, niezalezna.pl

#Ukraina #Rosja #wojna na Ukrainie

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo