Niepokorni Niezłomni Wyklęci. 28 września startuje XIV Festiwal Filmowy

XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) odbędzie się od 28 września do 1 października 2022 r. w Gdyni. Organizatorzy zapowiedzieli projekcję ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Festiwalnnw.pl

- Jako festiwal ciągle rozwijamy skrzydła. Elementem, o którym chcemy opowiadać podczas festiwalu jest historia. Litera "W" w naszej nazwie oznacza skrót "Wyklętych", ale także można ją także odczytywać jako "Wolność". Od kilku lat NNW jest festiwalem o wolności. Poszerzamy formułę festiwalu. 15 lat temu opowiadaliśmy o polskiej historii lat 1944-89, dziś reagujemy na to, co się dzieje wokół nas. Temat wojny na Ukrainie był obecny na NNW już od lat, walczyliśmy o uwolnienie Ołeha Sencowa, uhonorowaliśmy go nagrodą "Drzwi do wolności". Nasz festiwal opowiada o różnych drogach do wolności

- powiedział reżyser i pomysłodawca Festiwalu NNW, Arkadiusz Gołębiewski.

W ciągu czterech festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie blisko sto produkcji filmowych kina światowego, europejskiego i polskiego, ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 2008 roku. Jest to interdyscyplinarny projekt, łączący w sobie takie dziedziny sztuki, jak: film, muzyka, teatr, wystawy, książka i radio. Festiwal NNW kierowany jest do twórców oraz środowisk interesujących się historią. To miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć historię na ekranie, ale gdzie można o filmach i historii dyskutować, uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych i spotkaniach ze świadkami historii.

Gościem poniedziałkowej konferencji był najmłodszy żyjący żołnierz armii gen. Andersa, urodzony w 1932 r. kpt. Krzysztof Flizak - bohater jednego z festiwalowych filmów ("Monte Cassino - ostatni rozdział" reż. Tomasz Łysiak). Podczas festiwalu będzie też można spotkać bohatera innego dokumentu ("Na krawędzi- Witold-K" reż. Piotr Weychert, Jacek Knopp) - malarza Witolda Kaczanowskiego, który od ponad 50 lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych.

Wśród filmów fabularnych, które zostaną pokazane na festiwalu są m.in. "Niepokonany" w reż. Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy "Mauretańczyk" w reż. Kevina Macdonalda z Jodie Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: "Orlęta Grodno ’39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, "Lokatorka" Michała Otłowskiego czy "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego.Z obaczyć można będzie także kino kameralne: "Krystof" w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu, ukraiński dramat wojenny "Snajper" Mariana Bushana; chorwacki "Szósty autobus" Eduarda Galića o oblężeniu Vukovaru.

"Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa. Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie"

- dodał Gołębiewski.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Dopełnieniem programu festiwalu są koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne, wystawy, panele dyskusyjne, promocje książek, spotkania z bohaterami.

Festiwal NNW jest bezpłatny i otwarty dla każdego. Patronat nad XIV Festiwalem Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci objął prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo