Drgająca powieka – co to może oznaczać?

Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyła się sytuacja związana z dyskomfortem drgającej powieki. Można to w łatwy sposób wytłumaczyć, ponieważ to nic innego jak bezwiedny skurcz mięśnia okrężnego oka. Najczęściej odczuwa się drgania górnej powieki, choć również można odczuwać drgania dolnej powieki, choć nieco rzadziej. Co jednak mamy zrobić, gdy drżąca powieka przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i objawia się nie kilkuminutowym skurczem, a kilkugodzinnym? Jakie są przyczyny drgającej powieki? Zobacz jakie mogą być przyczyny i leczenie drgającej powieki.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@bniique
 1. Drganie powieki często jest wynikiem niedoboru magnezu, stresu lub zmęczenia.
 2. Organizm daje nam znać, że musimy nieco zwolnić i odpocząć, a my musimy zaopatrzyć nasz organizm w niezbędne składniki odżywcze. 
 3. Gdy drgająca powieka to tylko jeden z występujących objawów, które odczuwamy, warto jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą. 


Czy drganie powieki jest groźne?

Wiele osób zastanawia się, czy skurcze powiek są groźne. Często pojawiają się pytania - drga mi powieka, skacze mi oko, czy to jest groźne? Cóż najczęściej drganie powiek nie jest dla nas niebezpieczne i ustępuje samoistnie wraz z odpoczynkiem. Takie pojedyncze i rzadkie incydenty zwykle nie wymagają interwencji medycznej.

Jednak niektóre sytuacje powinny wzbudzać naszą szczególną czujność. Drżenie powieki samo w sobie nie jest groźne, to może być objawem występującego schorzenia, które należy skontrolować. Zwłaszcza, jeśli drżenie utrzymuje się długo, często powraca i towarzyszą mu inne dolegliwości, jego przyczyny mogą być poważne i warto zasięgnąć opinii lekarskiej.

Niekiedy ciągłe drganie powiek może zwiastować schorzenia neurologiczne czy choroby oczu.

Drgająca powieka – najczęstsze przyczyny

Stres i zmęczenie

Drganie powieki to nic innego, jak skurcze mięśnia okrężnego oka. Najczęściej za mimowolne drganie powieki odpowiedzialne jest zmęczenie lub stres. Najprostszym rozwiązaniem jest sen bądź relaks. Jeśli jednak ten objaw pojawia się często, warto poważnie rozważyć zmianę trybu życia, tak by nie dopuszczać do niedoborów snu. 

Alkohol i kawa

Drgająca powieka może być również objawem nadmiernego stosowania używek, takich jak alkohol czy nawet zwykła kawa. Nadmiar kofeiny może się przyczynić do drżenia mięśni i mimowolnych skurczy. Wówczas rozwiązaniem jest tymczasowa rezygnacja z picia kawy lub przynajmniej ograniczynie jej picie.

Niedobór mikroelementów: magnezu, potasu, wapnia, witaminy B1

Bardzo częstą przyczyną jest niedobór mikroelementów, głównie magnezu, ale niekiedy również potasu, wapnia lub witaminy B1. Niedobór magnezu może się objawiać dodatkowo skurczami innych mięśni, najczęściej pod postacią nocnych skurczów w nogach, zaburzeniami na tle nerwowym np. bóle głowy, stany lękowe czy drętwieniem, marznięciem stóp i dłoni. 

Niedobór wapnia możemy podejrzewać, gdy dodatkowo dokuczają nam skurcze mięśni twarzy, problem z chwytliwością dłoni i zaburzenia na tle nerwowym. 

Niedobory potasu z reguły wpływa na arytmię serca i zaburzenia nastroju.  Jeśli brakuje witaminy B1, to możemy mieć kłopot z pamięcią i koncentracją.

Ciąża 

Część kobiet skarży się na drganie powiek w trakcie ciąży. Z reguły wynika to ze zbyt małych ilości magnezu oraz potasu w organizmie, ponieważ ciało kobiety potrzebuje większych ilości minerałów, aby rozwój płodu był prawidłowy. Jednak w tym przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Drganie powieki - choroby oczu

Rzadko przyczyną drgania powieki mogą być choroby okulistyczne, np.

 • Zapalenie powiek;
 • Erozja rogówki;
 • Zespół suchego oka;
 • Jaskra wrodzona.

Drganie powieki - leczenie

Jeśli drganie powieki pojawia się rzadko i ustępuje po odpoczynku, leczenie zwykle nie jest konieczne. W tym wypadku pomocna okazuje się zwykle zmiana trybu życia. 

Warto wtedy postawić na:

 • ograniczenie stresu, 
 • zrezygnowanie z palenia papierosów,
 • ograniczenie alkoholu i napojów z kofeiną,
 • odpowiednio skomponowaną i urozmaiconą dietę,
 • suplementację minerałów,
 • odpowiednią jakość i długość snu.

W przypadku, gdy za drganie powieki odpowiada kurcz powiek, czy połowiczy kurcz twarzy w leczeniu stosuje się często toksynę botulinową. Podanie toksyny botulinowej skutkuje porażeniem części konkretnego mięśnia, a tym samym uniemożliwieniem skurczu. 

W sytuacji, gdy drganiu powieki towarzyszą inne objawy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. 

W przypadku, gdy jest ono objawem chorób neurologicznych czy okulistycznych, konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie schorzenia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników, możliwe jest ustalenie dalszego postępowania oraz wdrożenie właściwego leczenia.

 

 Źródło: portal.abczdrowie.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo