Zagraniczne media komentują wybory we Włoszech. „Ten wynik umacnia rząd w Polsce”

Cały świat mówi obecnie o zwycięstwie włoskiej centroprawicy we wczorajszych wyborach parlamentarnych. Nie milką echa również głosy, że taki wynik wyborów umacnia prawicowy rząd w Polsce. Tak twierdzą m.in. media w Hiszpania oraz Portugalii, które przypominają również o wrześniowym sukcesie bloku ugrupowań prawicowych w wyborach w Szwecji.

twitter.com/@GiorgiaMeloni

W ocenie centroprawicowego madryckiego dziennika “El Mundo” nowe władze Italii “mogą stanowić teraz problem dla władz Unii Europejskiej”, zdominowanej dotychczas przez siły liberalno-lewicowe. Stołeczny dziennik zauważa, że dzięki sukcesowi we Włoszech bloku centroprawicowego, rządy w Polsce i na Węgrzech zyskały nowego sprzymierzeńca.

W podobnym tonie wypowiada się również w poniedziałek dziennik “El Espanol”, odnotowując, że premier Mateusz Morawiecki był jednym z pierwszych szefów rządów w Europie, który pogratulował sukcesu w wyborach Giorgii Meloni i jej narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia), wchodzącej w skład zwycięskiego bloku.

“Wygrana Giorgii Meloni umacnia w Unii Europejskiej twardą prawicę Polski i Węgier”

- ocenia “El Espanol”.

Zmienia się świadomość Europejczyków?

O dużym wsparciu ze strony zwycięzców włoskich wyborów parlamentarnych dla polskiego rządu przekonana jest również portugalska telewizja publiczna RTP, odnotowując “dużą zmianę w świadomości mieszkańców Europy”.

Lizbońska telewizja zaznacza, że Polska i Węgry nie będą już osamotnione wewnątrz UE, gdyż będą mogły liczyć na poparcie nowego włoskiego rządu. Spodziewa się jednak, że Komisja Europejska Ursuli von der Leyen, zanim przystąpi do konfrontacji z Italią, poczeka na mianowanie w Rzymie nowego ministra finansów.

“Ten, kto obejmie ten resort będzie prawdopodobnie kluczowy dla relacji Włoch z Komisją Europejską. Te tymczasem wcale nie muszą być najgorsze”

- podsumowała telewizja RTP.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Włochy #wybory parlamentarne #centroprawica #Polska #Hiszpania #Portugalia #media #rząd

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo