Podpalone lokale wyborcze, zmuszanie jeńców do głosowania. Na okupowanych terenach Ukrainy trwają pseudoreferenda

Na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy trwają pseudoreferenda dotyczące wcielenia obwodów do Federacji Rosyjskiej. W obwodzie donieckim, do głosowania mają być przymuszani jeńcy ukraińscy, a w obwodzie ługańskim - doszło do podpalenia "lokali wyborczych".

Denis Puszylin, z prawej, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej podczas pseudoreferendum w Makiejewce
Министерство молодежи, спорта и туризма ДНР - Референдум в Донецкой Народной Республике, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123330678

W obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie prowadzą pseudoreferendum w sprawie aneksji, podpalono lokale wyborcze - poinformował w niedzielę Serhij Hajdaj, szef administracji obwodowej lojalnej wobec Kijowa.

"Na terenach okupowanych trzeci dzień trwa farsa. Niektórzy nie wytrzymują i >>lokale wyborcze<< się palą, jak na przykład w Szczastiu i Siewierodoniecku"

- napisał Hajdaj w serwisie Telegram.

Poinformował także, że w Starobielsku głosowanie odbywa się pod obserwacją ludzi z bronią automatyczną. Doniesienia o głosowaniu pod lufami automatów napływają też z innych okupowanych obwodów, gdzie odbywa się pseudoreferendum.

Tymczasem w obwodzie donieckim, do głosowania mają być zmuszani jeńcy ukraińscy.

"57 ukraińskich jeńców wojennych zameldowanych w obwodzie donieckim zostało zmuszonych do głosowania w pseudoreferendum w sprawie przyłączenia obwodu do Federacji Rosyjskiej. Aby nadać tej prowokacji choćby cień uzasadnienia, w dokumentach tożsamości jeńców zrobiono adnotację, że są zameldowani w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL)"

- poinformowało ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

"Jest to kolejna manipulacja, której celem jest głoszenie na terenach okupowanych narracji Kremla o tym, iż rzekomo >>wśród wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskich wielu chce przyłączenia do FR<<" - oświadczyło centrum w komunikacie na serwisie Telegram.

Centrum podało też w niedzielę, że Rosjanie wcielają jeńców ukraińskich przetrzymywanych w obwodzie w Ołeniwce do formacji nazwanej "batalionem kozackim im. Bohdana Chmielnickiego".

"Rosyjskie media propagandowe twierdzą, że 23 kobiety i 11 mężczyzn należących do ukraińskich sił zbrojnych zwróciło się z prośbą o przyznanie im paszportów DRL" 

Władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy twierdzą, że od piątku prowadzą tam pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Działania te na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo