Zagłębie oddaje hołd Słudze Bożemu abp. Janowi Cieplakowi

Przy wejściu do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, odsłonięto dziś, tablicę upamiętniającą Sługę Bożego abp. Jana Cieplaka, wielkiego patriotę, skazanego na śmierć przez sąd bolszewicki, arcybiskupa nominata archidiecezji wileńskiej, który przyszedł na świat w dąbrowskiej dzielnicy Reden. -W 1906 r. ks. Cieplak w czasie obchodów jubileuszu jednego z katorżników powiedział - pobłogosław ojcze Lud Boży, rękami które dźwigały kajdany. Podobnie jest dziś, gdy modlimy się o wyniesienie do chwały ołtarzy ks. Jana Cieplaka, by jego miłość do ojczyzny, tytuły święty i błogosławiony wyjednały nam łaski u Pana Boga - podkreśla ks. Krzysztof Pożarski, misjonarz i postulator procesu beatyfikacyjnego katolickich męczenników XX wieku w Rosji.

Agnieszka Kołodziejczyk

Inicjatorem dzisiejszego upamiętnienia postaci abp. Jana Cieplaka jest Piotr Dudała, Rycerz Kolumba stopnia patriotycznego. Uroczystość została zorganizowana przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, parafię pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Rycerzy Kolumba Rady Sosnowieckiej nr 15249 im. św. Rafała Kalinowskiego. W obchodach wzięli udział m.in. duchowni; posłowie "Prawa i Sprawiedliwości" Ewa Malik, Waldemar Andzel i Robert Warwas; samorządowcy oraz zagłębiowscy przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej". 

- Co przekazuje nam żyjącym w XX w. abp. Jan Cieplak? Na pewno uczy nas bycia otwartym na Pana Boga. Uczy miłości do ojczyzny i bycia na straży wartości. Ale także pomagania słabszym, pochylania się nad losem potrzebujących, a to kardynalne zasady naszej organizacji

- mówi Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Abp Jan Cieplak (1857-1926) urodził się w Dąbrowie Górniczej. Święcenia kapłańskie otrzymuje w Kielcach w 1881 r. Swoją mszę św. prymicyjną odprawia w kościele św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej (dzisiaj to jedna z kaplic bazyliki pw. NMP Anielskiej). Jan Cieplak jest profesorem w Akademii Duchownej w Petersburgu, katechetą szkolnym i kapelanem. W 1908 r. zostaje mianowany biskupem tytularnym ewaryjskim i otrzymuje sakrę biskupią, w 1919 r. zostaje mianowany arcybiskupem tytularnym akrydeńskim w Ochrydzie. Broni praw religijnych katolików w Rosji Sowieckiej. 

Skazany na karę śmierci

W marcu 1923 r. jest sądzony w procesie pokazowym w Moskwie. Wraz z 14 innymi duchownymi zostaje skazany na karę śmierci za „podżeganie do buntu poprzez zabobony” (tak bolszewicy określali religię). Pod naciskiem światowej opinii publicznej, po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924 r. ks. Jan Cieplak zostaje wydalony do Polski. Wyjeżdża do USA; w ramach wizyt duszpasterskich odwiedza ok. 70 polskich parafii. 14 grudnia 1925 r. zostaje mianowany ordynariuszem i pierwszym metropolitą w Wilnie. Umiera 17 lutego 1926 r. w Passaic k. Nowego Jorku. Zostaje pochowany w katedrze wileńskiej. W 1952 r. z inicjatywy ks. Waleriana Meysztowicza rozpoczyna się w Rzymie proces beatyfikacyjny abp. Cieplaka, który 10 lat później zostaje przerwany.

Nadal zbyt mało o nim wiemy 

- Upamiętnienie wybitnego patrioty w 2022 r. przypada w 70. rocznicę rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego i w 60. rocznicę jego wstrzymania

- zwraca uwagę dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach. -Nadal zbyt mało o abp. Cieplaku wiemy. Gdy spróbujemy znaleźć o nim informacje w internecie okaże się, że nie jest ich zbyt wiele. Niestrudzonej postawie ks. Pożarskiego zawdzięczamy popularyzację tego wielkiego patrioty. Dobrze, że w przy wejściu do dąbrowskiej świątyni jego upamiętnienie jest obok tablic Henryka Glassa i Zdzisława Badochy "Zelaznego", innych wielkich dąbrowian to przypomina nam, że Ziemia Zagłębiowska  ma swoje korzenie, swoich bohaterów.

Ks. Andrzej Stasiak, kustosz sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zwraca uwagę, że 2022 r. przypada 110. rocznica konsekracji dąbrowskiej świątyni, która powstała na przekór sowieckim represjom, co symbolicznie odnosi się tez do postaci ks. Jana Cieplaka.

 

 Źródło: niezalezna.pl,

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo