Wrzosy w domu – jak o nie dbać?

Wrzosy to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. Są oznaką chylącego się ku końcowi lata oraz zwiastunem nadchodzącej jesieni. Wrzosy to prosta i wyjątkowo piękna dekoracja, jednoznacznie kojarząca się z jesienią. Przede wszystkim są łatwe w uprawie. Jak pielęgnować wrzosy w domu, aby służyły nam jak najdłużej? 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Kuba 2

Wrzosy to krzewinki pięknie kwitnące. Większość wrzosów zakwita we wrześniu, czasem kwiaty utrzymują się nawet do drugiej dekady października.  W sprzedaży jest wiele odmian wrzosów. Pierwsza grupa to odmiany wrzosów tradycyjne. Ich pączki normalnie się otwierają i przekwitają. Ich pora kwitnienia to koniec września - połowa października. Druga grupa wrzosów to wrzosy pączkowe - ich pączki się nie otwierają i są bardzo atrakcyjne nawet podczas zimy.

W ogrodzie wrzosy sadzi się na wrzosowiskach, rabatach i wykorzystuje do obsadzania ścieżek. Coraz częściej wrzosy uprawiane są w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach, czy nawet w domu. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym trwałość domowych wrzosów można nieco przedłużyć. Jak uprawiać wrzosy w doniczkach?

Wrzosy w domu – dekoracja wnętrza jesienią

Wrzosy są często wybierane przez nas i umieszczane na parapetach, stołach czy stolikach. Postawiony w mieszkaniu wrzos zaprasza do wnętrza jesień. Wrzos, aby służył jak najdłużej i był w nienagannej formie, musi być odpowiednio pielęgnowany.  Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji? Co zrobić, aby wrzosy nie usychały?

Jak dbać o wrzosy w domu?

Jak dbać o wrzosy w doniczce? Pielęgnacja doniczkowych wrzosów zaczyna się w momencie przygotowania prawidłowego podłoża. Podczas kupowania kwiatów warto zapytać specjalistę o rodzaj podłoża, który sprawdzi się najlepiej, do której roślina została włożona. Wrzosy lubią wilgotne i żyzne podłoże o stosunkowo kwaśnym odczynie (pH ok. 5). W sklepach dostępne są już gotowe mieszanki ziemi dla wrzosów, co zdecydowanie jeszcze uprości ich uprawę. W jej skład wchodzi ziemia ogrodowa oraz mech torfowy z dodatkiem kompostu.

Ważna jest także doniczka, w której umieścimy roślinę. Osłonka powinna mieć specjalne otwory na dnie, aby umożliwić prawidłowy odpływ wody z ziemi. Podobnie jak każda inna roślina, stojąc w przemoczonej ziemi szybko nam przegnije. 

Stanowisko dla wrzosów to także ważny komponent pięknej rośliny. Roślina lubi słońce, dlatego dobrze jest postawić ją w nasłonecznionej części pokoju. Należy ją natomiast chronić przed zimnymi oraz silnymi przeciągami.

Wrzosów w doniczkach raczej nie powinno się nawozić, jeśli jednak zależy Ci na najdłuższym okresie kwitnienia i ciągłym wzroście rośliny, możesz zaaplikować sklepową odżywkę do wrzosów i rododendronów.

Istotną czynnością w domowej uprawie wrzosów jest ich systematyczne przycinanie. Ususzone i obumarłe części kwiatów należy odciąć, aby nie obciążały rośliny i nie hamowały jej dalszego wzrostu. Przycinane wrzosy mogą wypuścić nowe kwiaty i przedłużać tym samym okres kwitnienia.

Jak podlewać wrzosy w domu?

Wrzos będzie kwitł pięknie przez dłuższy okres czasu jeśli odpowiednio zadbamy o jego nawodnienie. W przypadku tych roślin niemożliwe jest podanie optymalnej częstotliwości podlewania, ponieważ roślina lubi wilgotne podłoże, ale źle znosi przelanie, co doprowadzi do gnicia rośliny. To, jak podlewać wrzosy w doniczce, zależy wobec tego od stopnia nawodnienia ziemi w doniczce. Jak podlewać wrzosy? Najlepiej będzie kierować się zasadą – podlewaj wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Wodę wlewamy bezpośrednio do podłoża, uważając, by krople nie osiadały na liściach i kwiatach, ponieważ mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Wysuszone liście i kwiaty to znak dla nas, że roślina ma za mało wody. Oklapnięta to sygnał, że gniją korzenie w wyniku przelania.

Wrzosy w doniczkach - aranżacja balkonu

Wrzosy to kwiaty, które świetnie sprawdzą się także jako ozdoba tarasu i czy aranżacji balkonu aż do późnej jesieni. Te rośliny nie tracą urody aż do przymrozków i z powodzeniem można je uprawiać w doniczkach. Przed nadejściem mrozu lepiej je przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami.

 

 

 Źródło: homebook.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo