Gdyby teraz odbyły się wybory? Zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica. Najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, wygrałaby je Zjednoczona Prawica uzyskując 35,9 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Estymatora. Do parlamentu weszłoby łącznie sześć ugrupowań.

Sejm RP
twitter.com/KancelariaSejmu screen

Estymator przeprowadził sondaż wyborczy. Wynika z niego, że na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 35,9 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską – 26,8 proc., na Polskę 2050 - 12,2 proc., Lewicę -11 proc., na PSL/KP – 6,5 proc., i na Konfederację 6,1 proc.

Poniżej progu 5 proc. głosów znalazło się ugrupowanie Kukiz'15, na którego głosy oddałoby 1,3 proc. wyborców. Chęć głosowania na inne partie wskazało 0,2 proc. respondentów, którzy deklarowali udział w głosowaniu.

Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosłaby 53 proc.

Według Estymatora wyniki sondażu przeliczone na głosy w Sejmie dałyby Prawu i Sprawiedliwości-ZP 202 miejsca, KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) 135, Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) 41, Ruchowi Szymona Hołowni Polska 2050 – 55, a Polskiemu Stronnictwu Ludowemu – Koalicji Polskiej – 18 i Konfederacji – 8 miejsc.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 września 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1045 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#polityka

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo