"Mogilizacja". Zełenski apeluje do Rosjan: "Właśnie teraz decyduje się, czy zakończy się wasze życie"

"Właśnie teraz decyduje się, czy zakończy się wasze życie" – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do Rosjan. Zełenski zaapelował do Rosjan, by odmawiali przyjmowania wezwań do wojska, uciekali lub – jeśli już trafią na front – poddawali się.

Wołodymyr Zełenski
fot. facebook.com/zelenskiy.official

Rosyjscy dowódcy nie dbają o życie ludzi, dlatego mobilizacja nieprzypadkowo została w Rosji przezwana „mogilizacją”. O tym mówił prezydent Ukrainy.

- Rosyjscy dowódcy nie martwią się o życie Rosjan – oni po prostu muszą zapełnić puste miejsca, które zostały po zabitych, rannych, tych, którzy uciekli lub trafili do niewoli

– powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu, zwracając się do Rosjan w ich języku. „Kim będą zapełniane te miejsca - to waszej władzy nie martwi. Czy będą to młodzi specjaliści IT, którzy nigdy nie byli w wojsku, czy emeryci, którzy służyli być może w armii radzieckiej” – powiedział Zełenski.

„Nadszedł dla was kluczowy moment – teraz decyduje się, czy zakończy się wasze życie. Nie przyjąć wezwania do wojska to lepsze niż zginąć na cudzej ziemi jako zbrodniarz wojenny”

- Uciec przed mobilizacją to lepsze niż być okaleczonym, a potem jeszcze odpowiadać przed sądem za udział w zbrodniczej wojnie. Poddać się to lepsze niż zginąć od naszej broni – mówił.

„Ukraina w tej wojnie się broni. Bronimy tego, co jest najjaśniejsze – swojego życia, dzieci, wolności. A o co walczy Rosja? Każdy obywatel Rosji wie – wielu tego nie przyzna, ale wie – że właśnie Rosja niesie zło”

– oświadczył ukraiński prezydent.

Zełenski zapewnił, że tym, którzy się poddają, Ukraina zapewni, że będą traktowani w sposób cywilizowany, zgodnie z konwencjami oraz że jeśli będą się obawiać powrotu do Rosji i nie będą chcieli uczestniczyć w wymianie jeńców, to Ukraina „znajdzie sposób, by to zapewnić”.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo