Finlandia ograniczy wpuszczanie Rosjan

Ze względu na poważne szkody dla pozycji międzynarodowej Finlandii należy znacząco ograniczyć wjazd do kraju obywateli Rosji oraz przyznawanie im wiz - postanowiono na wspólnym posiedzeniu prezydenta oraz komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

flickr

Rada ministrów pod przewodnictwem premier Sanny Marin ma podjąć oficjalną decyzję w tej kwestii w najbliższych dniach. Według szefa MSZ Pekki Haavisto na tej podstawie można by w całości zakazać przyjazdu Rosjanom na podstawie wiz turystycznych - pisze krajowa agencja STT.

Zdaniem Haavisto ograniczyć można by również przyznawanie innego rodzaju wiz, koncentrując się jedynie na ważnych powodach wjazdu, takich jak względy rodzinne, odwiedziny krewnych oraz studia i praca, np. w branży transportowej.

Powołanie się na szkody w stosunkach międzynarodowych to przyjęcie nowej interpretacji kodeksu granicznego Schengen, regulującego przepływ osób.

W ostatnich dniach, po wprowadzeniu obostrzeń wjazdowych na granicach krajów bałtyckich oraz Polski oraz po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji, do Finlandii zaczęło napływać coraz więcej przyjezdnych z Rosji. Pod koniec tygodnia liczba Rosjan przekraczających granicę wzrosła dwukrotnie (ok. 5-7,5 tys. dziennie).

Fińska straż graniczna spodziewa się, że w sobotę i niedzielę przez wschodnią granicę przybędzie ok. 15-20 tys. osób. Nie jest to jednak jeszcze ta skala ruchu transgranicznego, jaka była obserwowana przed pandemią - przekazano w komunikacie.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo