Wybory w Czechach. Kiedy poznamy wyniki?

O godz. 14 w sobotę zakończyły się w Czechach wybory lokalne i rozpoczęło się liczenie głosów. Wyniki będą znane najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę. Nieco wcześniej powinny być znane wyniki pierwszej tury głosowania w wyborach mających wyłonić jedną trzecią składu Senatu. Druga tura odbędzie się za tydzień.

David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Wstępnie frekwencję w wyborach lokalnych ustalono na ponad 49 proc., a w głosowaniu do Senatu na 45 proc. To podobne wyniki jak podczas wyborów przed czterema laty.

Wyniki głosowania zdecydują m.in. o tym, które ugrupowania będą rządzić w wielkich miastach i kto będzie sprawował funkcję burmistrza. Szczególna uwaga skierowana jest na Pragę. Stolica ma budżet przekraczający to, czym dysponują niektóre resorty. W poprzednich wyborach wygrała Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), która nie była jednak w stanie sformować koalicji gwarantującej wpływ na obsadę stanowiska burmistrza. Został nim reprezentant Czeskiej Partii Piratów Zdeniek Hrzib, który utworzył szeroką koalicję, do której nie zaproszono ODS, ani ruchu ANO premiera Andreja Babisza. Hrzib liczy na wygraną swojego ugrupowania lub przynajmniej na odtworzenie dotychczasowej koalicji.

Z podobną niecierpliwością oczekiwane są wyniki wyborów w Brnie, Ostrawie i Pilźnie. Zdaniem politologów ogólnokrajowa polityka w niewielkim stopniu wpływa na postawy wyborców, a decydują o nich raczej problemy związane z komunikacją, codziennym funkcjonowaniem miasta, w tym ze zbliżającą się zimą i wysokimi cenami energii. Potwierdzają to pierwsze wstępne wyniki wskazujące, że najwięcej głosów otrzymali kandydaci niezależnych ruchów lokalnych. Po dwóch godzinach od zamknięcia lokali wyborczych przypadało na nich ponad 60 proc. oddanych głosów, a na kandydatów reprezentujących parlamentarne partie polityczne - około 2-4 proc.

W cząstkowych wyborach do Senatu obsadzanych jest 27 miejsc w izbie wyższej czeskiego parlamentu. Tam, gdzie kandydaci w poszczególnych obwodach nie uzyskają 50 proc. oddanych głosów, za tydzień zostanie przeprowadzona druga tura. Obserwatorzy są zgodni, że po wyborach uzupełniających nie dojdzie do politycznej zmiany w składzie Senatu i większość zachowają w nim partie obecnej centroprawicowej koalicji rządowej - ODS, TOP 09, KDU-CzSL, SPAN (Burmistrzowie i Niezależni) i Czeskiej Partii Piratów.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo