Czuchnowski z "Wyborczej" twierdzi, że prezydent złamał ustawę. Szrot: "Tyle tłumaczenia i jak grochem o ścianę"

Dziś prezydent Andrzej Duda uhonorował Orderem Orła Białego trzech założycieli Komitetu Obrony Robotników - Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego oraz Mirosława Chojeckiego. Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" uważa jednak, że prezydent złamał ustawę o orderach i odznaczeniach, nadając Orła Białego aktywnemu posłowi. Odmiennego zdania jest Kancelaria Prezydenta. "Tyle tłumaczenia i jak grochem o ścianę" - napisał na Twitterze szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot.

Twitter.com/ Prawo i Sprawiedliwość @pisorgpl

Dziś prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego. 

Prezydent podczas uroczystości, z uwagi na pojawiające się kontrowersje, powiedział, że "skorzystał ze swojego przywileju i odznaczenia zostały nadane z jego inicjatywy".

"Odznaczenia zostały nadane z inicjatywy własnej Prezydenta RP. Prezydent ma taki przywilej wyjątkowy, że może nadać odznaczenia z własnej inicjatywy, tak one są nadane" - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że głos kapituły, o który poprosił, był jednomyślny i nie było sprzeciwu wobec nadania Orderu wspomnianym trzem działaczom.

Czego dotyczyły kontrowersje? Pisze o nich m.in. Wojciech Czuchnowski na portalu wyborcza.pl. Jego zdaniem, prezydent złamał ustawę o orderach i odznaczeniach, nadając Orła Białego aktywnemu posłowi - Antoniemu Macierewiczowi. Czuchnowski powołał się na rzeczoną ustawę z 1992 r., w której - jak pisze - jest "specjalny punkt, zabraniający honorowania posła lub senatora aż trzema wysokimi odznaczeniami państwowymi. Przytoczył także brzmienie art 3. ust. 1. ustawy.

"Tyle tłumaczenia i jak grochem o ścianę. Wbrew prawu, wbrew faktom, wbrew logice, rąbiemy na odlew zgodnie z uprzedzeniami"

- skomentował tekst Czuchnowskiego Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

W serii wcześniejszych wpisów, Szrot wyjaśniał, dlaczego nadanie odznaczeń przebiegło zgodnie z prawem.

"Zgodnie z art. 2 ust.2 tej ustawy [o orderach i odznaczeniach z 1992 r.] Prezydent nadaje ordery z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów oraz Kapituł Orderów. Przepis art. 3 ust. 1 tej ustawy [przywołany przez Czuchnowskiego] z kolei wskazuje, że z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia. Przepis ten nie stanowi więc przeszkody i nie ogranicza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w konstytucyjnym uprawnieniu wskazanym wprost w art. 138 Konstytucji do nadania z własnej inicjatywy orderu posłowi lub senatorowi także w czasie sprawowania przez niego mandatu. Mówiąc językiem mniej prawniczym, Premier i kapituły nie mogą wnioskować o odznaczenie w/w orderami w czasie trwania mandatu, natomiast Prezydent działając z własnej inicjatywy może order nadać"

- napisał na Twitterze szef Gabinetu Prezydenta RP.

Szrot podał przykłady odznaczenia Orderem Orła Białego prof. Zbigniewa Religi w 2008, gdy pełnił mandat poselski, oraz Jerzego Buzka w 2012 r., gdy był europosłem.

 

 Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo