Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę. „Człowiek wielkiej dobroci i mądrości”

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali Franciszka Pieczkę w mediach społecznościowych. - Człowiek wielkiego talentu, ale nade wszystko wielkiej dobroci, mądrości i skromności - pisał premier. - Pozostaje żywy i niezapomniany w swoich kreacjach aktorskich, zwłaszcza filmowych - podkreślał prezydent.

Prezydent.pl

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria" i niezapomnianym Gustlikiem z serialu "Czterej pancerni i pies".

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. "Perła w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Wesele" Andrzeja Wajdy (1972), "Chłopi" Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" Wajdy (1974). W ostatnich latach publiczność oglądała Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu telewizyjnym "Ranczo".

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ub. r. uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo