Antoni Macierewicz wspomina: W domu Jana Olszewskiego po 17 lipca 76 roku przedstawiłem plan powołania KOR

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś Orderami Orła Białego założycieli i działaczy KOR - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. - Każde pokolenie Polaków począwszy od 1945 roku walczyło o niepodległość. Po Armii Krajowej, Żołnierze Niezłomni, po żołnierzach Niezłomnych robotnicy, po robotnikach rolnicy, potem studenci. Kolejne fale Polaków robiły wszystko, żeby odzyskać niepodległość - mówił Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz
TVP Info/print screen

W dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, podczas uroczystości w Belwederze, prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe, Ordery Orła Białego, założycielom i działaczom KOR: Antoniemu Macierewiczowi, Piotrowi Naimskiemu i Mirosławowi Chojeckiemu.

To najwyższe odznaczenie Rzeczpospolitej Polskiej tak naprawdę przyjmujemy w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość. Tak naprawdę przyjmujemy w imieniu pierwszej warszawskiej drużyny harcerzy im. Romualda Traugutta „Czarnej Jedynki”

– powiedział Antoni Macierewicz.

Jak dodał, to właśnie harcerze tej drużyny wypracowali program niepodległościowy, którego istotą było budowanie niezależnych instytucji społecznych, które będą jawnie działały w państwie okupowanym przez sowietów,  „gdzie, tak jak trafnie powiedział pan prezydent, życie ludzkie było przez cały czas pod znakiem zapytania, zwłaszcza tych dla których niepodległość była najważniejsza”.

A przecież każde pokolenie Polaków począwszy od 1945 roku walczyło o niepodległość. Po Armii Krajowej, Żołnierze Niezłomni, po żołnierzach Niezłomnych robotnicy, po robotnikach rolnicy, potem studenci. Kolejne fale Polaków robiły wszystko, żeby odzyskać niepodległość

– mówił.

"Jak było trudno wypracować taką koncepcję niepodległościową, która pozwoli odbudować niepodległe państwo, która pozwoli sprawić, żeby nie tylko młodzież, ale całe społeczeństwo skupiło się wokół działań niepodległościowych" – powiedział i podkreślił:

Trzeba podziękować bohaterskim robotnikom w 1976 roku. Trzeba podziękować studentom z duszpasterstw akademickich, bez których akcja pomocy robotnikom, to najważniejsze wydarzenie, które otworzyło drogę Solidarności dla Polski, byłoby niemożliwe, ale także części tych kolegów klubu Inteligencji Katolickiej, z Wojciechem Arkuszewskim na czele, którzy do nas dołączyli. Trzeba im podziękować za odwagę, za determinację, za to że coś, co wydawało się wówczas absurdalne, niemożliwe, szaleńcze, a nawet atakowany ze strony części ludzi o ideach niepodległościowych, „jak możecie podejmować jawną działalność wtedy, kiedy sowieci tutaj panują”.

Ale to był czas, w którym było to oczywiste, w którym Polacy już chcieli odrzucić sowietyzm. Nie byłoby latającego Uniwersytetu gdyby nie ksiądz kardynał Karol Wojtyła, który z nami się spotkał w listopadzie 1976 roku i na propozycję stworzenia Uniwersytetu latającego powiedział: „tak, kościół jest dla was, kościół jest otwarty. Kościół jest dla wszystkich, którzy będą mówili prawdę o wartościach narodowych, o wartościach chrześcijańskich, o prawdziwej historii Polski”. W ten sam sposób powstały później związki zawodowe, partie polityczne, wydawnictwa. Powstawały kolejne instytucje które miały odbudować niepodległą Rzeczpospolitą. I tak się stało wtedy, gdy przyszedł następny ruch, ten wielki ruch po strajku z 14 sierpnia 1980 roku. Tak właśnie narodziła się Solidarność. Nie byłoby to możliwe bez bohaterskich harcerzy, ale nie byłoby to możliwe bez Jana Olszewskiego, Andrzeja Grabińskiego, Władysława Siły-Nowickiego i innych uczciwych, prawdziwych prawników, tych którzy wiedzieli, że niepodległość jest najważniejsza, że warto swoje życie, swoją pracę, swoją rodzinę, wszystko poświęcić dla niepodległości. To właśnie w domu Jana Olszewskiego po 17 lipca wieczorem 1976 roku przedstawiłem plan powołania Komitetu Obrony Robotników, który wcześniej opracowaliśmy z Piotrem Naimskim, z Krzysztofem Łączyńskim, z Wojciechem Fałkowskim i z innymi członkami 1 Warszawskiej Drużyny Harcerzy

– powiedział Antoni Macierewicz.

To idea harcerska, to idea niepodległości, to wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem takiej odwagi, jaka dzisiaj jest niezbędna dla prawdy o zbrodni smoleńskiej, dla obrony tej prawdy, która dla Polski jest niesłychanie ważna. Państwo polskie, które tej prawdy nie będzie mówiło nigdy nie utrzyma niepodległości. Dlatego też dziękuję panu prezydentowi, wszystkim państwu, bo przecież ta formacja harcerska, która wtedy założyła Komitet Obrony Robotników później podjęła realizację uchwały o lustracji. To ta formacja później rozwiązała sowieckie wojskowe Służby Informacyjne

– dodał marszałek senior.

To tylko dzięki pomocy tej formacji powstała komisja badania zbrodni smoleńskiej. Bardzo dziękuję wszystkim członkom tej komisji, którzy odważnie mimo ataków, mimo próby ich zniszczenia, doprowadzili do tego, że raport o zbrodni smoleńskiej został opublikowany

– zaznaczył Macierewicz.

Podał, że na Sali jest obecny pan profesor Kazimierz Nowaczyk, reprezentujący komisję.

„Na pana ręce składam najserdeczniejsze podziękowania. Panie prezydencie dziękuję za ten niezwykły zaszczyt dla tych, którzy działają na rzecz niepodległości, bo to pokazuje dzisiejszej młodzieży jakie wartości i jakie działania należy podejmować wtedy, gdy Polska jest zagrożona, a dzisiaj jest ona zagrożona najbardziej. Utrzymanie niepodległości jest najważniejszym działaniem, które wszystkich nas musi łączyć i tworzyć jedność narodu wokół rządu i państwa polskiego” – zakończył Antoni Macierewicz.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo