„Mieszkanie bez wkładu własnego” – PKO Bank Polski już realizuje program

"Mieszkanie bez wkładu własnego” ma pomóc Polakom – przede wszystkim młodym, choć nie tylko – w zrealizowaniu marzeń o posiadaniu swojego lokum. PKO Bank Polski bierze udział w nowym programie i przygotował ofertę kredytu mieszkaniowego. Wnioski można składać od początku września.

fot. Pixabay

Nawet jeśli w minionych latach ewoluowała sytuacja gospodarcza, to i tak przysłowiowe „cztery ściany” niezmiennie były celem młodych Polaków wchodzących w dorosłe życie i planujących założenie rodziny. Dlatego tak ważna jest wszelka pomoc w realizacji tego planu,
„Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to rozwiązanie, którego szczególnie potrzebują młodzi ludzie, młode rodziny, aby z powodzeniem wystartować w przyszłość. Posiadanie własnego mieszkania to nie tylko spełnienie własnych potrzeb, ale także dobra inwestycja” – tłumaczy Tomasz Frąckowiak, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.
Program  skierowany jest bowiem „do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny”.

Podstawowe założenia programu (za gov.pl):
Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt . Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Spłata rodzinna jest połączona z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej. Dzięki temu nie wystąpią ryzyka kursowe.
Ustawa zawiera mechanizmy, które ograniczają ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, tj. maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.
Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

 

Od 1 września w ofercie PKO Banku Polskiego dostępny jest kredyt mieszkaniowy udzielany na warunkach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który zakłada finansowanie kredytem hipotecznym do 100 proc. wydatków związanych z nabyciem lub budową nieruchomości.

„Znaczącym atutem programu jest możliwość uzyskania spłaty rodzinnej zmniejszającej saldo kredytu w przypadku powiększenia rodziny. 60 tysięcy złotych wsparcia na trzecie dziecko albo kolejne może być znacznym wzmocnieniem rodzinnego budżetu. Tym bardziej cieszy fakt, że jako jeden z pierwszych banków przystąpiliśmy do tego programu i już teraz można wnioskować  o finansowanie całej wartości nieruchomości przy wsparciu gwarancji BGK. Udało nam się maksymalnie uprościć całą procedurę, dzięki czemu proces wnioskowania o kredyt hipoteczny jest obecnie szybki i prosty”

– podkreśla dyrektor Frąckowiak.

Wprawdzie program jest objęty gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, ale osoby chcące z niego skorzystać nie muszą podpisywać dodatkowych dokumentów w BGK. Na podstawie umów, które BGK zawarł z poszczególnymi bankami wszelkie formalności są załatwione w placówkach banku, który bezpośrednio udziela kredytu.

„W trosce o komfort obsługi klientów cały proces starania się o finansowanie inwestycji – od momentu złożenia wniosku o kredyt aż do podpisania umowy - jest uproszczony”

– podkreśla PKO Bank Polski.

Wszelkie informacje na temat kredytu gwarantowanego: w jaki sposób złożyć wniosek, jakie dokumenty są potrzebne, czy dana osoba spełnia warunki, jak wygląda procedura można znaleźć na stronie pkobp.pl

 

 

Podkreślmy jeszcze raz kluczową informację: kredyt hipoteczny z gwarancją BGK finansuje nawet 100 proc. wydatków związanych z kupnem lub budową nieruchomości oraz jej wykończeniem – nie ma wymaganego wkładu własnego ze strony klienta.
To BGK obejmuje gwarancją część kredytu - od 10 do 20 proc. wydatków, ale nie więcej niż 100 tys. zł. Kredyt hipoteczny w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” można zaciągnąć zarówno na kupno mieszkania, jak kupno lub budowę domu jednorodzinnego, czy wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony na uzyskanie prawa własności mieszkania lub domu. Klient może zdecydować, na jaki okres podpisuje umowę – od 15 do 35 lat oraz czy zobowiązanie będzie spłacał w ratach równych czy malejących. Jeżeli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się drugie lub kolejne dziecko, BGK spłaci część kapitału”.

 

 

 Źródło: redakcja

 

albicla.com@ Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo