Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu • • •

Miliony dzieci straciły rodziców w wyniku pandemii

Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci. Pierwsze, wstępne dane szacunkowe, przeprowadzone we współpracy z 13 organizacjami międzynarodowymi, wykazało, że 10 milionów dzieci na świecie straciło rodzica lub opiekuna w wyniku COVID-19 .

Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels

Z badania, przeprowadzonego przez angielskich i afrykańskich naukowców we współpracy z 13 organizacjami międzynarodowymi wynika, że co najmniej 1,5 miliona dzieci doświadczyło śmierci rodzica, opiekuna, lub obojga, z powodu zgonów związanych z COVID-19 w pierwszych 14 miesiącach pandemii.

W kolejnym globalnym badaniu, dzięki dostępności większej liczby danych (głównie - o nadmiarowych zgonach), udało się ustalić, że do 31 października 2021 r. minimalna liczba dzieci na świecie, osieroconych w wyniku COVID-19, wzrosła do 5,2 miliona.

W trzecim badaniu naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych i Imperial College bazowali na tej samej metodologii. Na podstawie danych WHO autorzy przeanalizowali zgony na poziomie krajowym, wskaźniki dzietności i krajowe dane dotyczące nadmiernej umieralności dostarczone przez WHO, The Economist oraz Institute for Health Metrics and Evaluation, po czym wykorzystali modelowanie matematyczne do opracowania szacunków dotyczących sieroctwa i utraty opiekunów wśród dzieci.

Śmierć rodzica lub opiekuna naraża dzieci na zwiększone ryzyko nieszczęść przez całe życie - chyba, że otrzymają odpowiednie wsparcie na czas.
- powiedziała naczelna autorka dr Susan Hillis, która była zaangażowana w badanie podczas swojej kadencji w CDC (Centers for Disease Control and Prevention), a obecnie pracuje w Oksfordzie jako przewodnicząca Globalnej Grupy Referencyjnej ds. Dzieci Dotkniętych COVID-19.

Na całym świecie dzieci, które tracą rodzica lub opiekuna, są bardziej narażone na ubóstwo, wykorzystywanie i przemoc seksualną, zakażenie wirusem HIV, problemy ze zdrowiem psychicznym i poważny stres.

Ponad 10 milionów dzieci pozostawionych bez opiekunów przez COVID-19 stanie przed różnego rodzaju wyzwaniami. Na moim kontynencie, w Afryce, dotkniętych jest ponad 2,5 miliona dzieci, a ponieważ walczą o przetrwanie bez opiekunów, stają w obliczu zwiększonego ryzyka przemocy i wykorzystywania seksualnego. Teraz jest najlepszy czas, by pomóc tym dzieciom i ich rodzinom.
- powiedział jeden z autorów badania, Joel-Pascal Ntwali N'konzi z Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych. 

Naukowcy są zgodni, że należy opracować globalne systemy nadzoru, aby monitorować liczbę dzieci dotkniętych śmiercią rodziców i opiekunów.

Nasze odkrycia wskazują na pilną potrzebę inwestowania w plany reagowania skoncentrowane na dzieciach o największym ryzyku i w najbardziej dotkniętych lokalizacjach.
- dodała prof. Lucie Cluver z Wydziału Polityki Społecznej i Interwencji Uniwersytetu Oksfordzkiego.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo