Jest nowa propozycja sankcji wobec Rosji. To wspólny projekt Polski, Irlandii i krajów bałtyckich. Znamy szczegóły

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji – wynika z informacji przekazanych przez źródła unijne. Jak wynika ze wstępnych informacji dotyczących projektu nowych sankcji, głównym ich filarem jest propozycja embarga na import produktów LPG z Rosji.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Propozycja przewiduje również zakaz współpracy z Rosją w zakresie energetyki jądrowej poprzez rozszerzenie definicji sektora energetycznego. 

W przekazanym Komisji Europejskiej dokumencie zawarto również postulat usunięcia kolejnych wyłączeń sankcji dotyczących określonych sektorów rosyjskiej gospodarki.

Projekt zakłada też m.in. zakaz korzystania z technologii Kaspersky Lab w UE, dalsze odłączanie od systemu SWIFT rosyjskich i białoruskich banków, w tym Gazprombanku, Alfa Banku, Rosbanku i Tinkoff Banku, oraz zakaz sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub wywozu dolarów amerykańskich do Rosji.

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia chcą, by rozszerzony został zakres zakazu wchodzenia do portów UE przez rosyjskie statki oraz by wprowadzony został zakaz świadczenia usług teleinformatycznych do Rosji.

Projekt zakłada też zakaz kupowania nieruchomości w UE przez Rosjan i rosyjskie firmy. Propozycja rozszerza sankcje sektorowe m.in. o szereg produktów budowlanych i elektronicznych. Zakłada m.in. zakaz eksportu do Rosji specjalistycznych kamer i laserów.

Pięć krajów chce też nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś, tak żeby odzwierciedlały one restrykcje wobec Rosji. W przypadku Mińska postulowane jest zakazanie importu z Białorusi mebli, papierosów i alkoholu.

Nowy pakiet ma też objąć kolejne osoby, które wspierają agresję Rosji wobec Ukrainy.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo